Ogłaszamy program Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC

16 — 27 wrz 2023

We wrześniu Wrocław stanie się dolnośląską stolicą tańca. Teatralne premiery, przedstawienia gościnne, warsztaty czy kino tańca to tylko część programu Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC, który rozpocznie się 16 września. 

PREMIERY

Wśród zwycięskich w otwartym naborze projektów znalazły się trzy premiery kameralne. DIRTY TALK w choreografii Danieli Komędery-Miśkiewicz to propozycja spektaklu, który traktuje „pragnienie” jako gest feministyczny. Przedstawienie oparte jest na relacji dwóch osób- mężczyzny i kobiety, potrzebie bycia razem, gdzie on jest aktywny, ona pozornie martwa.

Solowe Jeszcze tylko trzy razy Wojciecha Furmana opowiada historię inspirowaną osobistymi doświadczeniami autora, który zmagał się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. W przedstawieniu choreograf wystąpi również w roli tancerza.

Natomiast WoW Marty Wołowiec to spektakl autotematyczny, o przyjemności z tańczenia, a także o przyjemności z oglądania tańca, zainspirowane choreomanią, najnowszym albumem Florence and The Machine, „Dance Fever”, włoskim tańcem taranteli, a także twórczością Alexandra Lowena - autora bioenergetyki.

W programie znajdzie się również premiera przedstawienia Forward unto Dawn, czyli koprodukcja operatorów programu Przestrzenie Sztuki z Wrocławia i Białegostoku - Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, Białostockiego Teatru Lalek i Białostockiego Ośrodka Kultury, w choreografii Pawła Urbanowicza.

PRZEDSTAWIENIA GOŚCINNE

Do Wrocławia zawitają najciekawsze produkcje Teatrów Tańca w Polsce. Romeos & Julias unplagued. Traumstadt (chor. Yoshiko Waki) - produkcja Polskiego Teatru Tańca oraz kolektyw bodytalk, które zostało nagrodzone Złotym Yorickiem za najlepszą polską inscenizację dramatów Szekspira na 26. Festiwalu Szekspirowskim 2022.

Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje transową podróż rozpoczynającą się od rebelianckich, tricksterskich gestów i teatru pamięci indywidualnych ciał, czyli Wolne ciała według pomysłu i choreografii Marty ZIółek.

Dla najmłodszych widzów wystąpi Fundacja Performat (w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu i Teatrem Ochoty w Warszawie) z przedstawieniem Mój ogon i ja. Polskie pionierki w obszarze choreografii eksperymentalnej w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiadają o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Połączony z warsztatami spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat.

WARSZTATY

Program festiwalu to również szereg warsztatów, wśród których znalazły się zarówno skierowane dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazją poznać technikę tańca współczesnego - od A do Z, ergonomię ruchu, techniki relaksacyjne i medytacyjne w pracy z ciałem, metody wsparcia motorycznego i regeneracji dla tancerzy, sposób pracy z dziećmi i młodzieżą w oparciu o taniec współczesny, pozawerbalne drogi komunikacji, czy doświadczyć fenomenu bitew tanecznych.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Ponadto, w programie Festiwalu Przestrzenie Sztuki znalazły się także liczne wydarzenia okołotaneczne - pokazy filmowe kina tańca, potańcówka i debaty o kondycji tańca na Dolnym Śląsku. Szczegółowe informacje odnośnie wydarzeń towarzyszących ogłosimy wkrótce!

Festiwal Przestrzenie Sztuki TANIEC
Zobacz więcej o: