- reżyseria: Jędrzej Piaskowski
- dramaturgia, tekst: Hubert Sulima
- koncepcja: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
- asystenci reżysera: Katarzyna Radomska, Eryk Herbut (Reżyseria AST Wrocław)
- scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
- kostiumy: Rafał Domagała
- muzyka: Jacek Sotomski
- światło: Klaudyna Schubert
I love Chopin
Twórcy
Obsada
- Sara Celler-Jezierska (gościnnie)
- Agnieszka Dziewa
- Agnieszka Kulińska
- Karolina Pewińska
- Jan Kochanowski
- Eloy Moreno Gallego
- Jakub Pewiński
Premiera:
17 maja 2024
Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1
Czas trwania:
120 min (bez przerwy)
Przedstawienie dla Widzów:
18+
Fryderyk Chopin - ikona polskiej tożsamości narodowej, powód do dumy, przedmiot licznych badań, wręcz - obiekt kultu i popkulturowy celebryta znany z butelek alkoholi i opakowań czekoladek. Do dzisiaj pozostaje ╴obok Jana Pawła II, Lecha Wałęsy czy Roberta Lewandowskiego - jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Jego muzykę uważa się za wytwór geniusza, ale też wykładnię tego, co polskie, patriotyczne, narodowe, „nasze".
Zdaje nam się, że o Chopinie wiemy wszystko, ale to nieprawda. Już pobieżne zerknięcie poza oficjalną, szkolną narrację o jego życiu i twórczości odkrywa przed nami wiele tajemnic i paradoksów. Tematów niewygodnych, a więc wypartych. Niepasujących do stereotypowych opowieści o tęsknocie za ojczyzną, bocianach nad ukwieconymi łąkami w mazurkach zaklętych czy o „Szopenie" ╴ romantycznym łamaczu serc niewieścich. W szafach Chopina jest tego sporo. Tak jest choćby ze sprawą listów miłosnych pisanych przez kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego, przyjaciela z młodości, które otwierał często romantyczny zwrot: „Najdroższe życie moje!", a kończyło pożegnanie: „ściskam Cię serdecznie, „w same-usta" pozwolisz?".
Spektakl duetu Piaskowski/Sulima nie jest jednak tylko alternatywną, queerową biografią Chopina. Posłużyła ona twórcom za punkt wyjścia do przyjrzenia się temu, co przez wieki nie mogło się znaleźć w oficjalnej polskiej kulturze czy w ogóle w przestrzeni publicznej. Wszystkim temu, co nie mieściło się w kanonach, normach czy ideologiach i co w związku z tym pozostało niewypowiedziane i niespełnione. Muzyka Chopina stała się portalem do zakamarków rzeczywistości i marginesów wyobraźni, ale też do poszukiwania w niej pocieszenia, otulenia i ucieczki. Przedstawienie ma też być przyczynkiem do rozmowy na temat skomplikowanej, nieoczywistej natury i źródeł twórczości, także tej uznawanej za „narodową".
Obsługa techniczna sceny w trakcie przedstawienia:
- kierownik techniczny: KRZYSZTOF KOWALSKI
- realizacja światła: BOGUMIŁ PALEWICZ, GRZEGORZ POBIEGŁOWSKI
- realizacja dźwięku: PRZEMYSŁAW CIEŚLA
- garderobiana: IZABELA DUBIENIECKA
- inspicjentka: KATARZYNA RADOMSKA, KLAUDIA JAKUBOWSKA
- zdjęcia w galerii NATALIA KABANOW
- trailer ADRIAN JANISIO
Wyjazdy
- Przestrzenie Sztuki - Taniec Bytom, 25, 26, 27 września
Recenzje
Zapowiedzi
Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.