Rola edukacji tanecznej w rozwoju człowieka

debata

W debacie o znaczeniu tańca w wychowaniu dzieci i młodzieży udział wezmą pedagożka tańca, tancerka i choreografka Katarzyna Ustowska-Gmerek, Katarzyna Sobiszewska tancerka, aktorka pantomimy, pedagożka tańca i technik wyrazu scenicznego, Zbigniew Karbowski tancerz, choreograf, nauczyciel tańca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz przedstawicielka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Patrycja Alenkuć. Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska.

Magda Piekarska, fot. Łukasz Giza

Fot. Łukasz Giza

Magda Piekarska – dziennikarka, reporterka, recenzentka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, po studiach pracowała dla wrocławskich mediów lokalnych - Słowa Polskiego, Gazety Wrocławskiej i Gazety Wyborczej Wrocław. Pisała teksty o życiu kulturalnym miasta i prowadziła działy kultury w ww. mediach. Współprowadziła też cotygodniową audycję teatralną w Radiu Wrocław Kultura. Obecnie freelancerka - reportaże i wywiady publikuje w Wysokich Obcasach Extra, recenzje teatralne, rozmowy z twórcami spektakli i inne teksty poświęcone życiu polskiej sceny m.in. na łamach Didaskaliów, kwartalnika nietak!t i portalu teatralny.pl. O tym, jak zajmująco pisać o kulturze, opowiada studentom podczas zajęć w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Katarzyna Ustowska-Gmerek

Katarzyna Ustowska-Gmerek – pedagog tańca, tancerka i choreografka. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie Edukacji Tańca Współczesnego (Master Contemporary Dance Education) na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych we Frankfurcie nad Menem w Niemczech (2017). Jest również absolwentką Ogólnokształcącej Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008) i Northern School of Contemporary Dance w Leeds, Wielka Brytania (2012). Obecnie współpracuje z Sopocką Szkołą Montessori, gdzie prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci w wieku od 1,5 do 14 lat. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć tanecznych w kontekście montessoriańskiej edukacji. Jako pedagog tańca współpracowała również z North Karelia College w Finlandii, Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen w Niemczech, Uniwersytetem Muzycznych i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie nad Menem,

Leeds Beckett University w Wielkiej Brytanii, Polskim Stowarzyszeniem Montessori i Polskim Instytutem Montessori. W swojej pracy zawodowej wykorzystuje język tańca do pomocy osobom cierpiącym na afazję w ich rehabilitacji. Współpracuje z Fundacją Między Słowami oraz Aphasia Recovery Connection, pomagając osobom rozwijać własne sposoby poruszania się i komunikowania myśli.  Obecnie studiuje metodę stworzoną przez Annę Halprin - Life/Art Process®, kierunkiem Ursuli Schorn - Touching Ground, która przedstawia zintegrowane podejście, eksplorujące mądrość ciała wyrażoną poprzez ruch, taniec i wyobraźnię.

Zbigniew Karbowski

Zbigniew „Zibi” Karbowski – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku wychowanie fizyczne o specjalności: Organizacja Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży. Nauczyciel kontraktowy w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (2005r. – 2012r.) prowadząc Wychowanie Fizyczne oraz przedmioty o charakterze tanecznym tj. wybrane zagadnienia z reżyserii i kompozycji tańca, taniec współczesny, mody taneczne, technika wolna oraz taniec towarzyski. Nauczyciel (przez jeden rok) Policealnej Szkoły Aktorstwa i Musicalu (przedmiot: taniec) we Wrocławiu. Od 2010r. wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu. Posiadacz klasy mistrzowskiej krajowej w tańcach towarzyskich w stylu standardowym i latynoamerykańskim. Instruktor Tańca Sportowego, aerobiku oraz odnowy biologicznej. Trener (2003-2010) w Studium Tańca i Baletu Marii Kijak-Rakowskiej w Operze Wrocławskiej. Finalista Mistrzostw Polski (IDO 2006r. „Danselen”) w mini formacji hip-hop oraz I edycji programu YOU CAN DANCE – PO PROSTU TAŃCZ emitowanego na antenie TVN. Współzałożyciel Zespołu Tanecznego 3Dance, który jako trener doprowadził do tytułów m. in. Mistrz Świata WADF, Mistrz Europy IDO, Mistrz Europy WDU (World Dance Union).

Katarzyna Sobiszewska, Fot. Małgorzata Olbińska

Fot. Małgorzata Olbińska

Katarzyna Sobiszewska – tancerka, aktorka pantomimy, pedagog tańca i technik wyrazu scenicznego, autorka scenariuszy teatralnych i telewizyjnych. Absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wieloletnia tancerka i aktorka pantomimy: w zespole Opery Narodowej w Warszawie, w zespole J. Józefowicza w brodwayowskiej obsadzie musicalu „Metro", w spektaklu „Bral" oraz innych produkcjach realizowanych w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio Buffo w Warszawie, Minskoff Theater w Nowym Yorku, a także w zespole musicalu Phantom der Opera w Niemczech, w rewiach Cirkus Conelli Show w Szwajcarii i Japonii, a także w wielu spektaklach: w Teatrze Narodowym „Traktat o Marionetkach" reż. Henryk Tomaszewski, Teatrze Ateneum „Opowieści Lasku Wiedeńskiego" reż. A. Glińska, Teatrze Studio Arteud „Sobowtór i jego teatr" reż. P. Passini Teatrze na Woli oraz Teatrze Współczesnym we Wrocławiu „Nakręcana Pomarańcza" reż. J. Klata oraz filmie „Deer Boy" reż. K. Gondek. W latach 1999 – 2013 aktorka w zespole Henryka Tomaszewskiego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Odtwórczyni wielu ról wiodących, a także współtwórczyni scenariuszy spektakli repertuarowych oraz sceny alternatywnej. W latach 2006-2013 także pedagog Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Wieloletnia scenarzystka telewizyjna (2002-2019). Choreografka i konsultantka ruchu na planie zdjęciowym. Od 2006 prowadzi cykle warsztatów z zakresu gry aktorskiej, budowania roli od strony ruchu i technik wyrazu scenicznego, które finalizuje spektaklami z udziałem uczestników. Autorka programu warsztatów artystyczno-edukacyjnych „Postać Sceniczna w Ruchu". W 2019-2020 w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego przeprowadziła pierwszą edycję rocznego cyklu warsztatów dla młodzieży kształcącej się w tańcu oraz innych dziedzinach sztuki, w których podstawowym środkiem wyrazu jest ciało i ruch. Od 2009 jest nauczycielem jogi certyfikowanym przez Ministerstwo Zdrowia w Indiach.

Patrycja Alenkuć

Patrycja Alenkuć – specjalistka ds. Edukacji i Popularyzacji Tańca w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. Choreograf i pedagog tańca. Absolwentka kierunków: taniec (licencjat) i pedagogika (magister) Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jako specjalistka w Dziale Edukacji i Popularyzacji Tańca w NIMiT jest odpowiedzialna za programy: Zamówienia choreograficzne, Sieć scen prezentacyjnych, Wspieranie aktywności międzynarodowej, Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic.

Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia ruchowe i taneczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w tym grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Od ponad 7 lat zajmuje się organizacyjną i popularyzatorską pracą na rzecz edukacji, kultury i sztuki, w szczególności tańca i edukacji tanecznej. Podejmuje zadania menadżerskie, producenckie i koordynacyjne, m.in. w projektach interdyscyplinarnych o profilu artystycznym we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi; w projektach partnerskich z programu Erasmus+ dotyczących nieformalnej edukacji dorosłych. Realizuje indywidualne projekty artystyczne oraz upowszechniające taniec za pośrednictwem nowych mediów.

Poszerza kompetencje i wiedzę w zakresie zwiększania dostępności do kultury i sztuki osobom z różnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami czynnie angażując się w projekty im dedykowane.

Zobacz więcej o: