Taniec na Dolnym Śląsku - marzenia, a rzeczywistość

O kondycji tańca w regionie rozmawiać będą: niezależni artyści tańca Marta Wołowiec i Tomasz Pomersbach, kurator tańca, dyrektor artystyczny Mandala Festival Adam Kamiński oraz Tomasz Pawlęga, organizator Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju. Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska.

 

Magda Piekarska, fot. Łukasz Giza

Fot. Łukasz Giza

Magda Piekarska – dziennikarka, reporterka, recenzentka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, po studiach pracowała dla wrocławskich mediów lokalnych - Słowa Polskiego, Gazety Wrocławskiej i Gazety Wyborczej Wrocław. Pisała teksty o życiu kulturalnym miasta i prowadziła działy kultury w ww. mediach. Współprowadziła też cotygodniową audycję teatralną w Radiu Wrocław Kultura. Obecnie freelancerka - reportaże i wywiady publikuje w Wysokich Obcasach Extra, recenzje teatralne, rozmowy z twórcami spektakli i inne teksty poświęcone życiu polskiej sceny m.in. na łamach Didaskaliów, kwartalnika nietak!t i portalu teatralny.pl. O tym, jak zajmująco pisać o kulturze, opowiada studentom podczas zajęć w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Marta Wołowiec fot. Klaudyna Schubert

Fot. Klaudyna Schubert

Marta Wołowiec – performerka, choreografka, tancerka, pedagożka, menedżerka tańca. Absolwentka kulturoznawstwa oraz zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierowniczka Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury, kuratorka i inicjatorka Krakowskiego Festiwalu Tańca. Jako artystka występowała na scenach w Polsce, w Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Libanie, Włoszech, Belgii, Danii, Francji i na Litwie. Autorka spektakli solowych i kolektywnych, tworzonych we współpracy z polskimi oraz zagranicznymi twórcami: „Hold on”, „Tens”, „Light Darkness”, „Jestem miłością III”, „Guppy 13”, „TYTUM”, „Naturgemalde”, „Kobiety Wyspiańskiego”, „spectral layers of movement”. Twórczyni choreografii w spektaklach „Kobieta i życie” i „Książę Niezłomny", zrealizowanych w teatrach dramatycznych. Współpracowała z KORZO Theatre (Holandia), Dancehaus piu (Włochy), Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Muzycznym Capitol, Instytutem Grotowskiego. Laureatka Nagrody Specjalnej w Konkursie o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Prezentowała własne spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym TANZWERKSTATT EUROPA w Monachium, New Baltic Dance Festival w Wilnie czy MILANoLTRE Festival w Mediolanie.

Tomasz Pomersbach, fot. Łukasz Szrek

Fot. Łukasz Szrek

Tomasz Pomersbach – tancerz, instruktor tańca oraz praktyk Metody Ilana Leva. Pochodzi z Wrocławia, gdzie w studiu baletowym Operetki Dolnośląskiej rozpoczął swoją edukację taneczną. Studiował na London Contemporary Dance School, uzyskując w roku 2010 certyfikat edukacji wyższej University of Kent. W latach 2010-2013 był tancerzem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, gdzie występował w spektaklach Ewy i Pauliny Wycichowskich, Andrzeja Adamczaka, Yossiego Berga, Ohada Naharina i Jo Strømgrena. Od roku 2013 działa jako artysta niezależny. W latach 2013-2022 był stałym członkiem zespołu Pink Mama Theatre, z którym zrealizował 6 pełnometrażowych spektakli łączących teatr dramatyczny z tańcem i teatrem fizycznym (Psittacus ErithacusDynastiaOlimpiadaJungle, Fashion oraz Shaved Town). Wraz z Pink Mama Theatr występował m.in. na Polskiej Platformie Tańca, festiwalu Dance Days Chania w Grecji oraz Fringe Festival w Edynburgu.

Adam Kamiński, fot. Ula Stawirej

Fot. Ula Stawirej

Adam Kamiński – kurator Mandala Performance Festival, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury. Kurator projektu Laboratorium Ruchu ESK 2016. Kurator (z Anną Królicą) projektów „Róbmy miłość, a nie wojnę” (2017) i „Piąta strona świata” (2018) na Scenie Tańca Studio w Warszawie. Kurator programu „Kreatywne Wibracje” oraz projektu (wspólnie z Anią Królicą) „Przewodnik – Taniec”. Kurator programu tanecznego w Centrum Sztuki Impart w latach 2009 – 2013. Koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego min: „Młodzieżowa Akademia Kulturalno – Społeczna”, „Sztuka w akcji", „Wibracje Taneczne", „Atuty sztuki", „Sztuka Aktywności", „..Przenikanie”. Organizator warsztatów tanecznych z udziałem polskich i zagranicznych choreografów i tancerzy. Członek Jury Polskiej Platformy Tańca (2008, 2014 i 2024). Autor tekstów o tańcu i sztuce akcji. Kurator programu performatywnego na festiwalu „Poznań Poetów” (2009). Członek Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Kurator programu tanecznego Interdyscyplinary Fringe Festival. Realizował projekt promujący polski taniec w ramach Sceny dla tańca. Pomysłodawca i kurator programu „Wrocław Tańczący”.

Tomasz Pawlęga

Tomasz Pawlęga –  animator kultury, pisarz, scenarzysta; specjalista ds. public relations w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju i członkiem Stowarzyszenia „Kultura u Źródeł”, które są organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju.