Taniec współczesny w pracy z dziećmi i młodzieżą

Katarzyna Ustowska-Gmerek, fot. Piotr Jaruga

Montessori Dance Guide to projekt, który łączy podejście pedagogiczne Montessori ze sztuką tańca. Jego ideą jest stworzenie przestrzeni i warunków, w której dzieci mogą odkrywać i rozwijać swoje możliwości twórcze, umiejętność współpracy i wyrażania się poprzez taniec. Szczególna uwaga jest dedykowana technikom improwizacji, treningowi odczuwania i możliwościom rezonowania, odwołując się do pracy Anny Halprin, w której emocje, codzienne i życiowe doświadczenie są źródłem kreatywności, a metoda twórcza opiera się na eksperymencie.

23 i 24 września, godz. 12:30-15:30, Sala prób Wrocławskiego Teatru Pantomimy (al. Dębowa 16)



Limit osób: 16, dolna granica wiekowa: 20 lat. 

Prowadząca:

Katarzyna Ustowska-Gmerek

Katarzyna Ustowska-Gmerek - pedagog tańca, tancerka i choreografka. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie Edukacji Tańca Współczesnego (Master Contemporary Dance Education) na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych we Frankfurcie nad Menem w Niemczech (2017). Jest również absolwentką Ogólnokształcącej Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008) i Northern School of Contemporary Dance w Leeds, Wielka Brytania (2012). Obecnie współpracuje z Sopocką Szkołą Montessori, gdzie prowadzi zajęcia taneczne dla dzieci w wieku od 1,5 do 14 lat. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć tanecznych w kontekście montessoriańskiej edukacji. Jako pedagog tańca współpracowała również z North Karelia College w Finlandii, Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen w Niemczech, Uniwersytetem Muzycznych i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie nad Menem,

Leeds Beckett University w Wielkiej Brytanii, Polskim Stowarzyszeniem Montessori i Polskim Instytutem Montessori. W swojej pracy zawodowej wykorzystuje język tańca do pomocy osobom cierpiącym na afazję w ich rehabilitacji.

Współpracuje z Fundacją Między Słowami oraz Aphasia Recovery Connection, pomagając osobom rozwijać własne sposoby poruszania się i komunikowania myśli. Katarzyna pracuje również jako niezależna artystka. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw oraz zespołem niezależnych polskich artystów Durski/Kania/Stanek/Ustowska. Angażuje się w projekty artystyczne we współpracy z innymi twórcami, obejmujące teatr, taniec i film. Na przestrzeni lat występowała w licznych produkcjach choreografów takich jak Akram Khan, Milan Kozanek i Lea Anderson (w ramach Verve’12) w Wielkiej Brytanii i Europie. W 2020 roku ukończyła kurs wstępny People Dancing and Dance for PD® - Dance for Parkinson's. Obecnie studiuje metodę stworzoną przez Annę Halprin - Life/Art Process®, kierunkiem Ursuli Schorn - Touching Ground, która przedstawia zintegrowane podejście, eksplorujące mądrość ciała wyrażoną poprzez ruch, taniec i wyobraźnię.