Tyran

Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu Nosferatu – symfonia grozy w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira – Nosferatu i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze.

 

Punktem wyjścia do pracy nad Tyranem jest problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy pragną obśmiać zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale w każdym zamkniętym światku.

 

W spektaklu skupią się na zależnościach pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzem itd. Postać Nosferatu będzie w przedstawieniu symbolem tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich twórczą energię. Wampiryzm zostanie tutaj ujęty w kontekście wspólnoty pewnego pragnienia: pragnienia przekraczania własnej śmiertelności, pragnienia posiadania władzy, brania od innych garściami i nierozliczania się z tego.

 


Twórcy spektaklu:

TYRAN

reżyseria i choreografia: JAKUB LEWANDOWSKI

scenariusz i dramaturgia: JUSTYNA TOMSKA

scenografia i kostiumy: LIDIA KANCLERZ

muzyka: PATRYCJA HEFCZYŃSKA

reżyseria światła: PAWEŁ MURLIK

asystentka reżysera: NATALIA DINGES

 

OBSADA:

ARTUR BORKOWSKI, AGNIESZKA CHARKOT, IZABELA CZEŚNIEWICZ, AGNIESZKA DZIEWA, WOJCIECH FURMAN (gościnnie), ANNA NABIAŁKOWSKA, JAKUB PEWIŃSKI (gościnnie), MONIKA ROSTECKA

 


Premiera:
22.04.2022