W piątek, 25 czerwca, odbędzie się premiera przedstawienia „eSki” w reżyserii Marty Wiśniewskiej i z udziałem aktorek wrocławskiej pantomimy. Spektakl jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Instytutu Grotowskiego i zostanie zaprezentowane podczas festiwalu „Teatru na faktach” – Paragraf/Artykuł.

Głównym tematem spektaklu jest ciało w skoliozie. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z kobietami posiadającymi skrzywienie boczne kręgosłupa, a także z innymi osobami, które również są pośrednio zaangażowane w ich terapię – z rodzicami, lekarzami, fizjoterapeutami. Choć historie związane ze skoliozą bohaterek mają różne oblicza, tak samo jak różne są ich skrzywienia, można odnaleźć w ich opowieściach wspólne elementy. Dotyczą one zarówno procesów terapeutycznych, jak i odczuć i emocji związanych z doświadczaniem ciała w skoliozie. Garb noszony na ich plecach to również ciężar doświadczeń związany z chorowaniem. Choć słowa dotyczą konkretnie ciała w skoliozie, spektakl opowiada o ciele w ogóle – o uniwersalnej formie, w którą każdy i każda z nas jest „spakowany”, i z którą każdy i każda z nas musi się mierzyć, bez możliwości wyboru – czytamy na stronie „Teatru na faktach”.

„Teatr na faktach” to projekt od trzech lat realizowany przez Instytut Grotowskiego, który używa języka dokumentalnego, by tworzyć spektakle i wydarzenia poruszające tematy społecznie aktualne i ważne. Jego kuratorzy – Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz mówią:

Opowiadamy o świecie widzianym oczami naszych bohaterek i bohaterów, ludzi żyjących dosłownie za oknem. Nie szukamy łatwych odpowiedzi – za dokumentalnymi scenariuszami kryją się setki godzin poszukiwań i rozmów. Każda historia, zdarzenie, postać na naszym festiwalu jest prawdziwa (…).

Dwanaście spektakli, w tym dwie premiery, osiem dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich, piętnaście czytań performatywnych – to swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju.

eSki

scenariusz, reżyseria: Marta Wiśniewska
scenografia: Marta Czujowska
muzyka: Magdalena Gorwa
choreografia: Aleksandra Nowakowska
reżyseria świateł: Grzegorz Kołodziej
obsada: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska

premiera: 25 czerwca br., godz. 21:00
kolejny spektakl: 26 czerwca br., godz. 17:30
Sala Teatru Laboratorium (Rynek)
czas trwania: do 75 min

więcej informacji:
https://grotowski-institute.pl/projekty/art31/

bilety:
http://www.bilety.grotowski-institute.pl/

Spektakl dofinansowano ze środków Krajowej Izby Fizjoterapeutów.