Wrocławski Teatr Pantomimy rozpoczął próby do premiery przedstawienia w reżyserii Dominiki Knapik. Pierwszy etap prób, ze względu na panującą pandemię, ma charakter spotkań online. Premiera zaplanowana jest na 14 maja br. w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.

 

Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem o roboczym tytule Tiki i inne zabawy z Czechowem jest, jak mówi reżyserka, twórczość dramatyczna Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej eksplorowana pod względem jej teatralnej formy.

W spektaklu dążymy do spotkania niemożliwego: Płatonow zafunkcjonuje w jednej przestrzeni zarówno z Iwanowem, jak i Raniewską (Wiśniowy sad). Trzy Siostry skonfrontują się z Borkinem (Iwanow), a Szarlotta (Wiśniowy sad) zestawiona będzie z Trigorinem (Mewa). Zderzamy ze sobą różne Czechowowskie typy wraz z ich wadami i trudnościami psychicznymi: depresją, chorobą dwubiegunową, osobowością narcystyczną, histerią, chorobliwą wesołością i innymi – mówi Dominika Knapik.

Tiki i inne zabawy z Czechowem (tytuł roboczy)

na podstawie wybranych fragmentów z dramatów A. Czechowa: „Mewa”, „Wujaszek Wania”, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry”, „Iwanow” w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej

reżyseria, choreografia: DOMINIKA KNAPIK

scenariusz i dramaturgia: PATRYCJA KOWAŃSKA

scenografia: BARTHOLOMӒUS M. KLEPPEK

kostiumy: KAROLINA MAZUR

muzyka: ŁUKASZ JĘDRZEJCZAK

światło, video: WOLFGANG MACHER

harfa live: MALWINA LIPIEC

Obsada:

Płatonow – MATEUSZ KOWALSKI

Raniewska – ANNA NABIAŁKOWSKA

Iwanow – IZABELA CZEŚNIEWICZ

Trigorin – ARTUR BORKOWSKI

Borkin – ZBIGNIEW KOŹMIŃSKI

Olga – AGNIESZKA DZIEWA

Masza – MONIKA ROSTECKA

Irina – SANDRA KROMER-GORZELEWSKA

Nina – AGNIESZKA CHARKOT

Szarlotta – ELOY MORENO GALLEGO

Terapeutka – PAULINA JÓŹWIN

Terapeuta – JAN KOCHANOWSKI

Psychiatra harfistka (harfa live) – MALWINA LIPIEC