Punkt krytyczny
prowadzący: Henryk Mazurkiewicz i zaproszeni goście
czas i miejsce: marzec – czerwiec 2023, dwie wybrane soboty w każdym miesiącu w godz. 12:00 – 15:00 (aleja Dębowa 16) plus konsultacje online
maksymalna ilość uczestników: 12 osób
karnet czteromiesięczny: 150 zł
zapisy: uruchomione na edukacja@pantomima.wroc.pl, obowiązuje formularz zgłoszenia
kontakt: edukacja@pantomima.wroc.pl
Przestrzeń dla tych, którzy chcieliby porozmawiać o współczesnym teatrze, jego trendach, narracjach i wartościach w otwartej, przyjaznej atmosferze, a równocześnie z dbałością o wysoki poziom merytoryczny. To miejsce do rozwoju świadomości narzędzi do głębszego zrozumienia języka teatru oraz warsztatu pisania recenzji teatralnych. Do współprowadzenia kursu oraz dzielenia się własnym doświadczeniem zapraszani będą znani wykładowcy i krytycy teatralni.

Współczesny teatr mówi wieloma językami i sięga po przeróżne, nie zawsze oczywiste, a nie raz bardzo kontrowersyjne tematy. Uwodzi i hipnotyzuje, sprawdzając naszą wrażliwość i wiedzę oraz testując otwartość na nowe i nieoswojone. Bywa więc zjawiskiem tyleż fascynującym, co zwyczajnie trudnym w odbiorze. Stąd proponuję Państwu warsztaty, celem których będzie uzbrojenie ich uczestniczek i uczestników w szereg narzędzi pomocnych do lepszego i pełniejszego rozumienia dzieła teatralnego w każdym z jego aspektów - od aktorstwa i reżyserii po scenografię i muzykę. Nauczycie się formułować i uzasadnić własną interpretację spektakli i dowiecie się więcej o najnowszych trendach i kierunkach. Podczas specjalnie zorganizowanych spotkań z artystami oraz przedstawicielami różnych zawodów teatralnych, będziecie mieć unikatową szansę zapoznać się z teatrem „od kuchni”.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych sztukami performatywnymi bez względu na wiek czy doświadczenie. Stawiamy na żywą dyskusję oraz aktywny udział w bieżących wydarzeniach teatralnych. Starając się stworzyć przyjemną, bezpieczną i twórczą atmosferę, planujemy sprawnie łączyć teorię z praktyką. Do tej ostatniej zaliczyć należy warsztaty pisania recenzji teatralnej z możliwością opublikowania własnych tekstów, jak również udział w przygotowaniu tematycznych podcastów. Przewidziane są zajęcia w grupie, spotkania online oraz konsultacje indywidualne dopasowane do możliwości, potrzeb i zainteresowań naszych warsztatowczyń i warsztatowców. Do współprowadzenia kursu oraz dzielenia się własnym doświadczeniem zapraszani będą znani wykładowcy i krytycy teatralni. Przewidziane są certyfikaty udziału.

Henryk Mazurkiewicz — Absolwent Instytutu Filozofii oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej i kulturowej. Krytyk teatralny. Członek redakcji portalu Teatralny.pl. Pisze dla „Teatru”, „nietak!tu”, „Dialogu”, czasopisma internetowego „Performer” oraz „Teatru Lalek”. Pomysłodawca i współtwórca kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru”. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Członek Komisji 25. i 27. Edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współautor e-booka poświęconego teatrowi offowemu Offologia dla opornych.