Studio Pantomimy #2

Zapraszamy na drugi zjazd Studia Pantomimy, który odbędzie się 11-12 listopada pod hasłem TANIEC.

Chcemy spojrzeć na naszą technikę z szerokiej perspektywy, wzbogacając ją o indywidualne poszukiwania i autorskie elementy warsztatu aktora-mima zespołu artystycznego WTP. Studio Pantomimy będzie działało w trybie comiesięcznych, weekendowych, zjazdów, a każdy z nich będzie odbywał się pod innym hasłem/tematem.

Harmonogram:

11 listopada

 • 09:00-12:00 - ANIMAL_BODY, prowadzi Joanna Brodniak
 • 12:15-15:15 - Obserwacja konfliktu i tworzenie równowagi..., prowadzi Omar Karabulut
 • 16:00-19:00 - Technika tańca współczesnego, prowadzi Ilona Gumowska

12 listopada

 • 09:00-12:00 - Technika tańca współczesnego, prowadzi Ilona Gumowska
 • 12:15-15:15 - ANIMAL_BODY, prowadzi Joanna Brodniak
 • 16:00-19:00 - Obserwacja konfliktu i tworzenie równowagi..., prowadzi Omar Karabulut

 

czas i miejsce: 11, 12 listopada, Sala prób WTP, al. Dębowa 16

maksymalna ilość uczestników: 16 osób

karnet na cały znajd: 150 zł

kontakt i zapisy: edukacja@pantomima.wroc.pl

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona - obowiązuje kolejność zapisów.

Prowadzący:

Joanna Brodniak

ANIMAL_BODY – to warsztat skierowany do wszystkich zainteresowanych ruchem, silną fizyczną obecnością i świadomością ciała - zarówno amatorów ruchu, jak i tancerzy, aktorów i osób zawodowo zajmujących się tańcem czy ruchem. To przestrzeń na poszukiwanie naszych naturalnych animalistycznych predyspozycji w ciele; przestrzeń, która pozwala odnaleźć oraz eksplorować i rozwijać organiczność naszego ruchu.

Wierzę, że oprócz naszego duchowego zwierzęcia (spirit animal) w każdym z nas zapisane są również zwierzęce kody ruchowe, których odkrycie i zgłębienie daje nowe narzędzia ruchowe. Takie spojrzenie na predyspozycje ciała pozwala wykorzystać naturalne warunki naszej fizyczności, a także wesprzeć fizjonomię i organikę zapisaną w ciele. Intensywność (w) ruchu, a także związane z nią organiczność i pojęcie stawania-się-zwierzęciem, stanowią punkty odniesienia dla praktyki ruchowej, którą rozwijam na co dzień.Zapraszam do wspólnych poszukiwań - warsztat będzie bazował na elementach tańca współczesnego i tańca fizycznego. Będziemy korzystać z takich przestrzeni jak: praca z bodźcem zewnętrznym (piłeczka, kij, lina), obecność i poczucie fokusu czy ekonomia ruchu. Interesuje mnie również praca z partnerem, ponieważ w kontakcie z drugą osobą stawiamy sobie wyzwania, a to najskuteczniej rozwija naszą sprawność fizyczną.

Omar Karabulut

Konflikt i równowaga - warsztaty tańca współczesnego opierające się na założeniach polskiej techniki tańca współczesnego.

Podczas dwudniowego warsztatu skupimy się na dwóch głównych tematach:

a) połączeniu wybranych wartości (tj. pęd, ciężar poszczególnych części ciała, wydłużenie, zawieszenie) z wyobrażeniem przestrzennym;

b) obserwacji konfliktu i tworzeniu równowagi pomiędzy działaniem fizycznym, a zaangażowaniem emocjonalnym w wyniku pracy skupiającej się na polirytmii i policentryzmie.

Podczas warsztatu uczestnicy mogą poznać:

 • w jaki sposób tworzy się sekwencje ruchowe oparte na pracy z ciężarem poszczególnych części ciała, pędem i zawieszeniem, dynamicznymi zmianami poziomów i kierunków działania, negacji i opozycja ruchu;
 • ćwiczenia, które mogą stanowić bazę do indywidualnych praktyk ruchowych;
 • zadania łączące pracę nad techniką z budowaniem obecności scenicznej;
 • stan zachodzący podczas repetycji materiału opartego między innymi na policentryzmie;
 • w jaki sposób przetwarzać, modyfikować materiał ruchowy.

Ilona Gumowska

Technika tańca współczesnego – podstawowym zagadnieniem przyświecającym warsztatom będzie obecność w ruchu. Będziemy ją zgłębiać podczas intensywnego treningu fizycznego opartego na ruchu w kontakcie z podłogą i ciałem drugiej osoby. Warsztaty rozpoczniemy od właściwego rozgrzania i wzmocnienia ciała tak, aby w bezpieczny sposób przygotować go do ruchowych wyzwań. Następnie poprzez naukę krótkich kombinacji ruchowych będziemy eksplorować zagadnienia takie jak: przepływ ruchu, świadome przenoszenie ciężaru ciała, opozycja, suspension i rebounce. Kolejnym etapem warsztatów będą zadania improwizacyjne, w których podążając za wyobraźnią, będziemy odnajdywać ruch współgrający z oddechem, pozwalający na swobodną i pełną ekspresję ciała.

Warsztaty będą wzbogacone ćwiczeniami zaczerpniętymi z Analizy Bioenergetycznej Lowena koncentrującymi się na oddechu i ugruntowaniu ciała.

Zobacz więcej o: