Spotkanie po spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu"

Zapraszamy na spotkanie po spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" 19 maja, w którym udział wezmą aktorzy, tłumacz Jerzy Koch oraz twórca rzeźb Jan Baszak.

„Niepokój..." to najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reżyserii Małgorzaty Wdowik, jego premiera odbyła 3 marca 2023 na scenie PIEKARNI. Za teatralną adaptację odpowiada Robert Bolesto, scenariusz powstał na podstawie niderlandzkiej powieści Marieke Lucasa Rijenevelda o tym samym tytule. Książkę, uhonorowaną Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2020 roku, opublikowało w Polsce Wydawnictwo Literackie. Na język polski przełożył ją Jerzy Koch.

Zarówno książka, jak i przedstawienie dotyka tematu doświadczenia straty oraz jej odkładania się w ciele i w wyobraźni. Porusza temat śmierci, żałoby oraz depresji. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa. Przedstawienie jest przeznaczone dla widzów powyżej 16 r.ż.

Niepokój przychodzi o zmierzchu, fot. Natalia Kabanow

Niepokój przychodzi o zmierzchu, fot. Natalia Kabanow

Spektakl zgromadził liczne pozytywne recenzje

„Małgorzata Wdowik ze swoim zespołem stworzyła przedstawienie znakomite, sensualne, pełne nieoczywistego i mocno zapadającego w pamięć teatru” - Tomasz Domagała, domagalasiekultury.pl

„Spektakl Niepokój przychodzi o zmierzchu trzeba koniecznie zobaczyć i usłyszeć, ale nade wszystko warto go doświadczyć!” — Mirosław Kocur, Teatralny.pl

„Inscenizacja niepokojących scen z książki nie stara się zaszokować widowni; balansuje na granicy transgresji, ale dzieje się to raczej między wierszami, w niedopowiedzeniach, w ruchu, który jest zasygnalizowany, ale nie w pełni widoczny. Wydaje się, że dzięki właśnie tej strategii odczuwa się niepokój (...)”. - Weronika Nagawiecka, „Didaskalia. Gazeta Teatralna"

W spotkaniu weźmie udział tłumacz książki Jerzy Koch oraz artysta Jan Baszak, autor rzeźb wykorzystywanych jako elementy scenografii. Wcześniej były pokazywane w Zachęcie w ramach wystawy kuratorowanej przez Magdalenę Komornicką - „Niepokój przychodzi o zmierzchu".

Z widzami spotka się także pełna obsada spektaklu: Agnieszka Dziewa, Urszula Kuśnierz, Anna Nabiałkowska, Karolina Paczkowska, Artur Borkowski, Eloy Moreno Gallego, Jan Kochanowski oraz Jakub Pewiński.

Rozmowę poprowadzi dziennikarka i recenzentka teatralna Magda Piekarska.

Spotkanie odbędzie się bezpośrednio po spektaklu, który gramy 19 maja o godz. 19 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62-68). Udział bezpłatny dla widzów spektaklu. Bilety dostępne tutaj