Seans CISZY na Międzynarodowy Dzień Teatru

W Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca sala prób Wrocławskiego Teatru Pantomimy zmieni się w przestrzeń relaksu, spokoju i CISZY, której będziemy słuchać i doświadczać.

45-minutowe seanse CISZY w technice ASMR odbywać się będą co godzinę, od 17 do 20, a przewodzić im będą performerzy z zespołu WTP w oparciu o lekturę książki „Cisza” autorstwa Małgorzaty Wójcik i Rafała Żaka wydanej przez wydawnictwo PWN.

 

W naszej pracy z ciszą spotykamy się codziennie. Szukamy tego, co ponad słowami, ponad dźwiękiem. Szukamy rytmu emocji i uczuć. Często muzyka przychodzi później i jest ostatnim z elementów układanki zwanej przedstawieniem. Zanieczyszczenie hałasem jest ogromne, a nasz mózg po prostu potrzebuje ciszy, aby móc podejmować dobre decyzje, mieć czas na interpretacje zdarzeń i słów. Cisza jest nam potrzeba, aby móc się rozwijać. Zapraszamy na czytanie „Ciszy”, czyli seans ASMR na żywo - tłumaczy Agnieszka Charkot, dyrektorka Teatru.

Wejściówki w cenie 10 zł można nabyć poprzez stronę www.bilety.pantomima.wroc.pl lub w kasie Teatru bezpośrednio przed wydarzeniem.

Czytanie CISZY

Większość z nas przywitała świat krzykiem. Większość z nas chciałaby żegnać się ze światem w ciszy. Między tymi dwoma punktami rozgrywa się ta książka. Słyszymy często, że „milczenie jest złotem”. Potakujemy, gdy padają słowa „cicha woda brzegi rwie”. Wiemy, co to „cisza jak makiem zasiał”. Powtarzamy ostatnie słowa z Hamleta: „reszta jest milczeniem”, nawet jeśli nie pamiętamy, w jakim kontekście się pojawiły i co oznaczały. Czasem od ciszy uciekamy. Uciekamy, bo „dzwoni nam w uszach”, bo w niej widać jaśniej i wyraźniej, kim jesteśmy i jacy bywamy. Kluczymy, bo nie lubimy tego, co nazywamy „niezręczną ciszą”, lubimy ją zagadywać, a nawet zakrzykujemy ją. Przykrywamy bodźcami i aktywnościami. Ale też jej poszukujemy. Chcemy się wyciszyć, znaleźć spokój, wewnętrzną ciszę. Przebieramy w metodach osiągania tego upragnionego stanu. [fragment tekstu]