Przed premierą „I LOVE CHOPIN"

Co już wiemy przed premierą spektakl I LOVE CHOPIN Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy i dlaczego warto przyjść na spektakl? Zebraliśmy trochę informacji na ten temat.

"– Nie jest to spektakl biograficzny. Nie zajmuje się opowiedzeniem po raz kolejny tego, co wszyscy wiemy – czyli że Chopin urodził się w Żelazowej Woli, potem mieszkał w Warszawie, a potem przeniósł się do Paryża. Nas interesowała przede wszystkim jego tożsamość. Szukaliśmy fenomenu Chopina – pomijam muzykę, bo jasne jest to, że był artystą pierwszej klasy. Interesowało nas to, jak my postrzegamy tę muzykę, czego oczekujemy od Chopina, dlaczego stał się on dla nas fundamentem myślenia o polskiej kulturze" – mówi reżyser, Jędrzej Piaskowski dla Wrocławskiego Portalu. Rozmawiała Martyna Jersz. 

Próba do spektaklu I LOVE CHOPIN, fot. Rafał Skwarek

Próba do spektaklu I LOVE CHOPIN, fot. Rafał Skwarek

"- W przedstawieniu chcemy skupić się na faktach, ale tych skrywanych. Opowiadamy o wielkim naszym narodowym muzyku, u którego nie powinno doszukiwać się momentów w życiu, które były no niezbyt na pokaz. Według mnie tematem spektaklu jest odczarowanie Chopina – z nutką humoru, ale też z ciekawymi faktami, które są pomijane w opowieści o nim. Pokazujemy ciekawe etiudy dotyczące osób, które wirowały wokół niego. Nie ma tu konkretnie postaci Chopina, by przewijał się od początku do końca" - mówi Jan Kochanowski, aktor z obsady spektaklu dla portalu Dla Studenta. Rozmawiała Michał Derkacz. 

Próby do I LOVE CHOPIN, fot. Rafał Skwarek

Próby do I LOVE CHOPIN, fot. Rafał Skwarek

"- To jest nasz wielki narodowy, patriotyczny kompozytor, a tak naprawdę my go w ogóle nie znamy. Wypieramy bardzo wiele elementów jego biografii, bo one nie pasują do tego słodkiego obrazka z czekoladki czy butelki wódki" - mówi dramaturg Hubert Sulima dla Radia Wrocław. Rozmawiała Ewa Zając. 

 

I love Chopin” to spektakl o tym, jak w Polsce myśli się o Chopinie i jego spuściźnie. „Ta postać i jej twórczość jest częścią fundamentu naszej tożsamości. W spektaklu stawiamy tezę, że Chopin został w Polsce ubrązowiony i patrzymy na niego w sposób szkolny, a to spojrzenie szkolne ma niewiele wspólnego z tym, kim ten Fryderyk Chopin był” – powiedział Piaskowski. Rozmawiał Piotr Doczekalski dla PAP


A my przypominamy, że spektakle premierowe odbędą się w Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul.Wystawowej 1. Boczne wejście.

Bilety: 18 maja | godz. 19:00, 19 maja | godz. 17:00 KUPUJE