Podsumowanie sezonu 2023/24

Koniec sezonu

PODSUMOWANIE SEZONU 2023/2024

W mijającym sezonie nie brakowało wydarzeń, emocji i wzruszeń. Jak co roku przygotowaliśmy podsumowanie, które jak w soczewce skupia kilkanaście miesięcy naszej pracy oraz najważniejszych momentów godnych odnotowania.

 

Festiwal Przestrzenie Sztuki Taniec (16-27 września 2023 r.)  – prezentuje się wyjątkowo w liczbach: 3 premiery kameralne, 1 premiera w koprodukcji z Operatorem Przestrzenie Sztuki Białystok, 3 gościnne przedstawienia, 9 przedstawień zaprezentowanych podczas festiwalu, 10 warsztatów, 2 debaty, 4 wydarzenia towarzyszące, 1166 odbiorców wszystkich wydarzeń festiwalowych, 79 artystów, pedagogów i gości  oraz 23 osoby zaangażowane w produkcję i koordynację festiwalowych wydarzeń. To ogromne przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia finansowego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowania ze środków Dolnego Śląska, oraz licznych partnerów i wszystkich osób wspierających dobry słowem. 😊

Photo by Rafał Skwarek

PREMIERY:

◆ „Czyż nie dobija się koni?" w reż. Radosława Rychcika – (Centrum Technologii Audiowizualnych [CeTA] 24 listopada 2024 r.) – a podstawie głośnej powieści Horace'a McCoya oraz filmu Sidneya Pollacka.

„I love Chopin”, reż. Jędrzej Piaskowski, dram. Hubert Sulima – (Wytwórnia Filmów Fabularnych 17 maja 2024 r.) – alternatywna, queerowa biografia Chopina, która jest przyczynkiem do rozmowy na temat skomplikowanej, nieoczywistej natury i źródeł twórczości, także tej uznawanej za „narodową". 

FESTIWALE:

◆ 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | w konkursie głównym INFERNO | 12 grudnia 2023 r.

Festiwal NOVÁ KOMEDIE „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 11 kwietnia 2024 r.

◆ 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT w Szczecinie | „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | w sekcji Międzynarodowego Konkursu Formy | 23 kwietnia 2024 r.

◆ 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu | „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 5 czerwca 2024 r.

◆ 38. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku | „ZBRODNIA I KARA. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć”, reż. Jakub Skrzywanek | 24 maja 2024 r.

◆ 44. Warszawskie Spotkania Teatralne | „Niepokój przychodzi o zmierzchu", reż. Małgorzata Wdowik | 5 czerwca 2024 r. 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

◆ W plebiscycie NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI w sezonie 2022/2023 według Miesięcznika „Teatr" nasz teatr został wyróżniony aż 18 razy w kategoriach: najlepsze przedstawienie, najlepsza; reżyseria, adaptacja teatralna i dramaturgia, scenografia, aranżacja świateł, muzyka, aranżacja muzyczna, najlepsze kostiumy oraz najlepszy spektakl muzyczny. Wyróżnionymi spektaklami były: „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reż. Małgorzaty Wdowik, „Symfonia alpejska” w reż. Cezarego Tomaszewskiego oraz „Ballady i romanse”reż. Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka.

◆ Agnieszka Kulińska z medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

◆ Eloy Moreno Gallego nominowany do Wrocławskiego Artystycznego Odkrycia WARTO Gazety Wyborczej w kategorii teatr.

◆ Nagroda za NAJLEPSZĄ SCENOGRAFIĘ dla Aleksandra Prowalińskiego oraz Jana Baszaka za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

◆ Nagroda za NAJLEPSZĄ DRUGOPLANOWĄ ROLĘ KOBIECĄ dla Urszuli Kuśnierz za rolę w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

◆ Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Muzyka rozrywkowa dla Magdy Pasierskiej i Szymona Tomczyka za muzykę do spektaklu „Ballady i romanse”.

◆ Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Teatr dla Małgorzaty Wdowik za reżyserię spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu"

„Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reż. Małgorzaty Wdowik w zestawieniu „Najlepszych spektakli i najważniejszych wydarzeń 2023 r." portalu Onet.pl krytyka i recenzenta Dawida Dutko.

◆ Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego z okazji 62. Międzynarodowego Dnia Teatru dla Jana Kochanowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

◆ Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego z okazji 62. Międzynarodowego Dnia Teatru dla Artura Borkowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

◆ Nagroda Arlekin w kategorii debiut, za rolę Hanny w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Karoliny Paczkowskiej.

◆ Nagroda Arlekin w kategorii drugoplanowa rola żeńska, za rolę Rosemary Loftus w spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika dla Izabeli Cześniewicz.

◆ Nagroda Arlekin w kategorii główna rola męska, za rolę Ojca w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Jana Kochanowskiego.

◆ Nagroda Arlekin w kategorii epizod, za rolę Królika w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Eloya Moreno Gallego.

◆ Nagroda Arlekin w kategorii drugoplanowa rola męska, za rolę Weterynarza w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reżyserii Małgorzaty Wdowik dla Artura Borkowskiego.

◆ Agnieszka Dziewa nominowana do Nagrody Arlekin w kategorii Główna rola żeńska za kreację Glorii Beatty w „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika.

◆ Wyróżnienie dla Agnieszki Dziewy za najlepszą rolę drugoplanową w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reżyserii Małgorzaty Wdowik w zestawieniu  Naj… naj… naj… 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych według Wiesława Kowalskiego.

◆ Wyróżnienie dla Małgorzaty Wdowik za najlepszą choreografię i ruch sceniczny w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w zestawieniu  Naj… naj… naj… 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych według Wiesława Kowalskiego.

◆ Wyróżnienie dla aktorki Agnieszki Dziewy w spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

◆ Nagroda Młodych KRZYK MŁODEGO POKOLENIA dla Małgorzaty Wdowik za spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu. 

Zespół Pantomimy na rozdaniu nagród

Zespół Pantomimy na rozdaniu nagród, fot. Grzegorz Rajtel

KONKURSY TEATRALNE:

 „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i na podstawie tekstu Klaudii Hartung-Wójciak w finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. 

„ZBRODNIA I KARA. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć” w reżyserii Jakuba Skrzywanka w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl jest koprodukcją z Wrocławskim Teatrem Polskim w Podziemiu. 

"Alpine Symphony. Natalia Kabanow"

Symfonia alpejska, fot. Natalia Kabanow

WYJAZDY:

„Mikrokosmos” na Dolnym Śląsku - Projekt zwiększył dostępność do wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Dolnego Śląska oraz zniwelował bariery ekonomiczne w dostępie do teatru. Dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprezentowaliśmy w pięciu miastach w regionie spektakl „Mikrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego. 

◆ Projekt ZAPROŚ NAS DO SIEBIE - w ramach objazdów po Dolnym Śląsku premier, które powstały w ramach Przestrzeni Sztuki Taniec pokazaliśmy trzy spektakle: „WoW” w chor. Marty Wołowiec, „Dirty talk” w chor. Danieli Komędery-Miśkiewicz oraz „Jeszcze tylko trzy razy” w chor. Wojciecha Furmana. Spektakle zostały zagrane w 20 miejscowościach.

◆ Romantyczność na Forum Nowej Reżyserii - Romantyczność w reż. Piotra Soroki jest częścią miniserialu teatralnego Ballady i romanse, w którym muzykę na żywo wykonują Magda Pasierska i Szymon Tomczyk.

„Królowa. Baśń podwórkowa” w tournée po Dolnym Śląsku - Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego Dolny Śląsk mogliśmy zagrać w trzech miastach – w Bieruniu, Miliczu oraz Kłodzku.

WYDARZENIA OKOŁOTEATRALNE:

◆ STUDIO PANTOMIMY – powróciliśmy do legendarnej formy kształcenia adeptów sztuki mimu, założonej przez Henryka Tomaszewskiego w 1956 roku. Powrót do idei Studia Pantomimy to nie tylko sięgnięcie do źródeł, ale przede wszystkim dialog z naszą historią i tożsamością artystyczną. Studio odbywało się w trybie comiesięcznych, weekendowych zjazdów, każdy pod innym hasłem/tematem. Podczas ośmiu spotkań uczestniczki i uczestnicy Studia mieli możliwość pracy z wieloma artystami, pedagogami oraz specjalistami w obszarach pantomimy, ruchu, tańca oraz reżyserii.

◆ PantoZIN – zagościł na stałe i towarzyszy każdej premierze. To w nim nasi Widzowie mogą dzielić się swoją twórczością. PantoZIN to przestrzeń dla artystów, malarzy, pisarzy, poetów, grafików i wszystkich tych, którzy w kreatywny sposób interpretują tematy kolejnych wydań.

◆ Potańcówki PANTO TAŃCZY – rozpoczęła mijający sezon i w pozostawiła taneczny akcent na kilka następnych miesięcy. Dzięki niej pozostajemy w żywym kontakcie z naszymi Widzami i budujemy społeczność w ruchu, w tańcu, w zabawie.

◆ Podcast PANTOMIMA PRUSZA: tematy – wypuściliśmy 2 podcasty, w których poruszamy tematy okołoteatralne – z Moniką Rostecką rozmawialiśmy o samoświadomości i ruchu, a z Katarzyną Krajewską – od 15 lat związaną z Wrocławskim Teatrem Lalek - o pedagogice teatru.

◆ Rezydencje choreograficzne – gościliśmy dwóch rezydentów - Adriannę Kazimierz, która realizowała rezydencję choreograficzną podczas procesu pracy nad przedstawieniem „Czyż nie dobija się koni?” w reż. Radosława Rychcika, oraz Wojciecha Gruzińskiego  – artystę, choreografa i tancerza, który w ramach projektu poruszał tematy związane z zapomnianymi historiami oraz archaiczną techniką tańca. 

Studio Pantomimy, fot. Rafał Skwarek

Studio Pantomimy, fot. Rafał Skwarek

PARTNERZY:

Dzięki Wam rzeczywistość teatralna nabiera kolorów. Bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę oraz chęć współuczestnictwa w tym, co robimy!

W pierwszej kolejności dziękujemy naszemu organizatorowi Dolny Śląsk, wszystkim operatorom, którzy nam zaufali – Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku dołączyliśmy do projektu Google Arts & Culture – interaktywnej wystawy poświęconej naszemu regionowi. Niezmiennie od kilku sezonów dziękujemy Kino Nowe Horyzonty za pomoc i współpracę przy każdej premierze. 

Jak wielki jest wkład patronatu medialnego, nie musimy nikogo przekonywać. Dlatego z całego serce dziękujemy że jesteście z nami: Radio Ram, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Echo24 TV, Radio GRA, Radio Rodzina, TVP 3 Wrocław, DlaStudenta, Wrocławski portal, Wrocław.pl, Kocham Wrocław, Gazeta Wyborcza, Gazeta Wrocławska, Vogue Polska, WrocLife, Notatnik Teatralny.

Każde nasze wydarzenie zostało wspaniale zaprojektowane graficznie, sfotografowane i nagrane dzięki utalentowanym i zdolnym artystom z którymi mamy przyjemność współpracować. Bardzo dziękujemy Natalii Kabanow, Justynie Żądło, Rafałowi Skwarkowi, Adrianowi Janisio, Michałowi Matoszko, Patrykowi Hardziejowi oraz Victorowi Somie.

Za bezpieczeństwo i komfort podczas przestawień czuwa za każdym razem niezawodna ekipa obsługi widowni. Dziękujemy Dominice Nestorowskiej, Julii Walczak, Hannie Gołeckiej, Zofii Gołeckiej, Wiktorii Serwin, Jędrzejowi Mikstackiemu, Karolinie Kluzie, Adamowi Szymeckiemu, Janowi Załęckiemu, Marii Karaś.

 

W ubiegłym sezonie zagraliśmy 48 spektakli repertuarowych, 8 spektakli w ramach Festiwalu Przestrzenie Sztuki Taniec oraz 7 pokazów na międzynarodowych festiwalach w Polsce oraz za granicą. We Wrocławiu odwiedziło nasz teraz 5551 widzów.