Podsumowanie sezonu 2022/23

Za nami ostatnie spektakle w tym sezonie. Dziękujemy, że byliście z nami! A działo się bardzo dużo! Wspominamy i podsumowujemy ostatni sezon w Pantomimie.

Aż cztery premiery i jedna repremiera!

 

W minionym sezonie wystawiliśmy aż cztery nowe przedstawienia. 20 października miała miejsce premiera mini-serialu teatralnego „Ballady i romanse" na podstawie dzieła Adama Mickiewicza. Każda z części została wyreżyserowana przez innego twórcę: Romantyczność przez Piotra Sorokę, Świteź przez Zdenkę Pszczołowską, a Lilije przez Błażeja Peszka. Na początku marca odbyła się premiera przedstawienia w reżyserii Małgorzaty Wdowik „Niepokój przychodzi o zmierzchu" na podstawie powieści Marieke Lucasa Rijnevelda o tym samym tytule. Książka w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w tłumaczeniu Jerzego Kocha. W czerwcu publiczność mogła zobaczyć premierowo „Symfonię alpejską. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. W połowie miesiąca premierą miała również „Zbrodnia i kara. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć". Przedstawienie w koprodukcji z Teatrem Polskim w Podziemiu wyreżyserował laureat Paszportu Polityki 2022 w kategorii „Teatr” Jakub Skrzywanek. Natomiast w pierwszy weekend wakacji zaprosiliśmy najmłodszą publiczność na repremierę „Mikrokosmosu" z inspiracji Calineczką H.Ch.Andersena. Przedstawienie Konrada Dworakowskiego, dedykowane dla widzów 5+, swoją premierą miało 12 lat temu. W tym sezonie powróciło na Scenę Letnią, czyli do naszego Ogrodu.

Festiwale i nagrody

 

W tym sezonie zaprezentowaliśmy dwa przedstawienia podczas prestiżowych festiwali w Polsce. W październiku zagraliśmy „Tyrana" w reż. Jakuba Lewandowskiego na XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, największym polskim festiwalu, na którym prezentowane są różnorodne formy współczesnego teatru pantomimy z całej Europy. Z kolei „Ballady i romanse" wzięły udział w konkursie Klasyka Żywa i znalazło się w finale! Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, a przedstawienie wróciło z Opola z nagrodą dla Magdy Pasierskiej i Szymona Tomczyka za muzykę i performatywne wykonanie, którą - przypominamy - wrocławscy muzycy wykonują podczas spektaklu na żywo!

„Pani zabija Pana" | Utwór z przedstawienia „Ballady i romanse"

Magda i Szymon, Ballady i romanse

Nowi aktorzy w zespole Teatru

 

W tym sezonie powitaliśmy również dwójkę nowych aktorów w zespole naszego Teatru. Karolina Paczkowska i Jakub Pewiński to młodzi absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Dołączyli do nas na początku roku i od tego czasu zaprezentowali swoje umiejętności m.in. w „Niepokój przychodzi o zmierzchu", „Los Mimos", „Mikrokosmosie", czy „Symfonii alpejskiej".

Tournée Tyrana po Polsce

 

Jesienią Tyran w reżyserii Jakuba Lewandowskiego wyruszył w objazd w ramach 14. edycji programu TEATR POLSKA. Przedstawienie znalazło się wśród 18 spektakli, które zakwalifikowały się do tego ogólnopolskiego programu promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej i zostało zaprezentowane widzom z Brzeszcz, Rydułtowy, Czechowic-Dziedzic, Konina i Nowej Soli.

Spotkania z publicznością

 

Ten sezon obfitował również w spotkania z widzami. Pierwsze spotkania odbyły się po spektaklach „Tyrana" w ramach TEATRU POLSKA w Brzeszczu, Rudułtowach, Czechowicach-Dziedzicach, Koninie i Nowej Soli. We Wrocławiu spotkaliśmy się 19 maja po spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu", w którym - oprócz naszych aktorów - udział wzięli: Jerzy Koch - tłumacz powieści Marieke Lucasa Rijenevelda oraz Jan Baszak - autor rzeźb w przedstawieniu. Następnie w Opolu podczas 47. OKT z obsadą i twórcami „Ballad i romansów". Znów we Wrocławiu 29 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty z aktorkami Agnieszką Dziewą oraz Moniką Rostecką - aktorkami wcielającymi się w postać Wandy Rutkiewicz w „Symfonii alpejskiej..." po filmie „Cholitas" w ramach cyklu „Porozmawiaj z nią", a także już dzień później, bo 30 czerwca z całą obsadą i reżyserem Cezarym Tomaszewskim po spektaklu „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany Wandą Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa". Za Waszą obecność, zainteresowanie, wnikliwość i niezwykle celne uwagi i pytania - serdecznie dziękujemy!

Warsztaty, warsztaty i jeszcze raz warsztaty!

 

Ubiegły sezon to także liczne spotkania warsztatowe. Uruchomiliśmy warsztaty fotograficzne z Natalią Kabanow, warsztaty krytyki teatralnej, czyli Punkt Krytyczny z Henrykiem Mazurkiewiczem, weekendowe warsztaty mistrzowskie z Anną Nabiałkowską i Mariuszem Sikorskim, a także dwie Grupy Otwarte, których spotkania zakończyły się pokazami finałowymi. Pierwsza grupa pod opieką Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka pracowała nad przedstawieniem „L.A.S." z inspiracji książką Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew", druga razem z Moniką Rostecką wystawiła spektakl „Wiatr".

Dwie wystawy

 

Uczestnicy warsztatów fotograficznych wraz z Natalią Kabanow mieli niełatwe zadanie, by spośród licznych zdjęć wykonanych podczas trwania zajęć - spektakli, prób, pokazów Grup Otwartych - wybrać po dwie prace, które stały się częścią powarsztatowej wystawy fotografii teatralnej. Jej wernisaż miał miejsce podczas Otwarcia Ogrodu Możliwości przy al. Dębowej 16, a podziwiać ją można wciąż na naszym płocie od ulicy Ślężnej.

W maju zorganizowaliśmy jeszcze jedną wystawę - rzeźb Jana Baszaka, które biorą udział w przedstawieniu „Niepokój przychodzi o zmierzchu" (reż. M. Wdowik). Wystawa miała miejsce w witrynie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, pod Arkadami na ul. Świdnickiej.

Dwie potańcówki

 

W dzień kobiet, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA miało premierę PANTO TAŃCZY: marzenia, czyli program teatralno-taneczny wyrastający z idei potańcówek. Kreacja zbiorowa zespołu aktorskiego stała się teatralno-taneczna podróżą, której kierunek wyznaczyły nasze i Wasze marzenia. Gościem specjalnym wieczoru była Draq Queen Twoja Stara. Do wspólnego tańca zaprosiliśmy Was raz jeszcze w maju. Tym razem wspólna zabawa odbyła się w Ogrodzie - Scenie Letniej.

Dwa PantoZINy

 

W tym roku rozpoczęliśmy projekt współtworzony z Wami - naszymi widzami. PantoZIN to nieregularnik, który towarzyszy naszym premierom i w szeroki sposób komentuje i kontekstuje wątki zaczerpnięte z wystawianych przedstawień. W odpowiedzi na OPEN CALLe do twórczego ZINterpretowania tematów przyszły liczne zgłoszenia w formie literackiej, malarskiej, graficznej, fotograficznej itd., spośród których wybraliśmy kilka które ukazały się w dwóch wydanych dotąd numerach. Pierwszy ukazał w marcu pod hasłem ...PRZYCHODZI O ZMIERZCHU i towarzyszył premierze Małgorzaty Wdowik, drugi - SZCZYT WSZYSTKIEGO - w maju poprzedzał premierę przedstawienia Cezarego Tomaszewskiego. Jeżeli nie udało Wam się odnaleźć wydrukowanych egzemplarzy na mieście - PantoZINy możecie pobrać i przeczytać w wersji elektronicznej w TEJ zakładce.

Sześć odcinków podcastu

 

W ubiegłym sezonie wystartował również program PANTOMIMA PORUSZA: tematy, czyli cykl podcastów prowadzonych przez dyrektorkę WTP Agnieszkę Charkot oraz specjalistę ds. programowych naszego Teatru Piotra Sorokę. Jak sami mówią - jest wiele tematów, które chcą poruszyć. Do każdego odcinka zapraszają gości. Rozmowy z: odc. 1. Zdenką Pszczołowską (reżyserką części Świteź w „Balladach i romansach"), odc. 2. Pauliną Jóźwin (aktorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy), odc. 3. Karoliną Paczkowską i Jakubem Pewińskim (nowymi aktorami w zespole WTP), odc. 4. Marzeną Kopczyńską (konsultantką intymności współpracującą przy premierze „Ballad i romansów") oraz odc. 5. Darią Sieracką (Prezeską Fundacji Wandalistki i twórczynią bloga KOBIETY GÓROM), a także odc. 6., w którym podsumowujemy sezon możecie odsłuchać na naszych kanałach w serwisie Spotify oraz YouTube.

Podcast

Dwa koncerty

 

We wrześniu taras zabytkowej willi przy al. Dębowej 16 stał się teatralną sceną muzyczną, a wydarzeniem otwierającym cykl był koncert zespołu Mapa, projektu cenionej wrocławskiej artystki — Magdy Pasierskiej, która w tamtym czasie, wraz z Szymonem Tomczykiem pracowała nad - nagrodzoną później podczas 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych - muzyką do „Ballad i romansów". W styczniu w Ogrodzie Zimowym WTP zagrała Patrycja Hefczyńskia z projektem Broad Peak. Dj-ka, autorka tekstów i muzyki, znana widzom Wrocławskiego Teatru Pantomimy, jako twórczyni muzyki do „Tyrana" w reż. Jakuba Lewandowskiego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

 

W Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca nasza sala prób zmieni się w przestrzeń relaksu, spokoju i CISZY, której słuchaliśmy i doświadczaliśmy, podczas 45-minutowych seansów w technice ASMR, którym przewodzili performerzy z zespołu WTP w oparciu o lekturę książki „Cisza” autorstwa Małgorzaty Wójcik i Rafała Żaka wydanej przez wydawnictwo PWN.

Cisza cover

Otwarcie OGRODU MOŻLIWOŚCI

 

Nie mamy własnej sceny, ale mamy Ogród pełen możliwości. Podczas otwarcia wspólnie zasadziliśmy miejski ogród, wraz z Moniką Rostecką ćwiczyliśmy „Ciało-Umysł-Oddech", podczas, gdy młodsi widzowie uczestniczyli w warsztatach ruchowych z Agnieszką Dziewą. Na dendrologiczny spacer po ogrodzie zabrał nas Rafał Wodzicki, a Paulina Jóźwin opowiedziała historię Dębowej 16. Raz jeszcze obejrzeliśmy pokaz finałowy Grupy Otwartej pod opieką Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka pt. „L.A.S.", a wieczorem razem z Drag Queen Twoją Starą zatańczyliśmy w ogrodowej odsłonie PANTO TAŃĆZY: marzenia.

Tribute to Hovhannes

 

Polsko-armeński projekt składał się z otwartych warsztatów teatralnych prowadzonych we Wrocławiu przez Zhirayr Dadasyana, którego uczestnicy stworzyli impresję choreograficzną do video klipu. Muzykę i słowa skomponował zespół ATME w składzie: Piotr Guliński (gitara), Adrian Nejman (bass), Łukasz Pawełoszek (wokal, lyrics), Paweł Zborowski (perkusja). Finałem projektu była premiera filmu i teledysku, który zmontował pomysłodawca cyklu Mateusz Kowalski.

Watch ATME - Tribute to Hovhannes Hajinyan [PROJECT INSTYTUT PIRAMOWICZA VIDEO] on YouTube.

Rekordowa liczba dofinansowań

 

Ten sezon był dla nas równie łaskawy pod względem dodatkowych środków, które udało nam się pozyskać na działalność Teatru. Otrzymaliśmy: 65 tys. zł na premierę „Symfonii alpejskiej" w ramach programu TEATR Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; 56 tys. z MKiDN oraz 40 tys. z Urzędu Marszałkowskiego na realizację przedstawienia „Ballad i romansów", którego premiera odbyła się w październiku zeszłego roku; 43 680 zł na zadanie pod nazwą „Pantomima porusza", czyli potańcówki, kino w ogrodzie, nasz teatralny ZIN i podcasty; 70 600 zł z Urzędu Marszałkowskiego na letni objazd z przedstawieniem „Mikrokosmos" po Dolnym Śląsku; 52 tys. z programu Kultura Dostępna oraz 25 tys. z UMWD na zimowy objazd z „Królową. Baśnią podwórkową", 600 tys. z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca na realizację programu Przestrzenie Sztuki Taniec na Dolnym Śląsku, który Urząd Marszałkowski zdecydował się również wspomóc kwotą 100 tys. zł. Jesienne tournée „Tyrana" zostało sfinansowane z program TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (91 204 zł) oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego (20 tys. zł). Jesteśmy niezwykle dumni. Dziękujemy wszystkim grantodawcom za obdarzone zaufanie i niezwykle cieszymy się, że dzięki dodatkowym funduszom będziemy mamy więcej okazji do spotkań z widzami!

Akcje i kampanie

 

W 2022 roku Wrocławski Teatr Pantomimy dołączył do Kultury dla klimatu, oddolnej inicjatywy na rzecz ekologizacji obszaru kultury. Działania, które wdrażamy w WTP, sposób produkcji przedstawień i działań okołoteatralnych, metody promocji naszego repertuaru, a także codzienne działania związane z bieżącym funkcjonowaniem naszej instytucji poddawane są ocenie w celu zmniejszenia zużycia materiałów i energii. Pełną deklarację możecie przeczytać TUTAJ.

W kwietniu miała miejsce ogólnopolska akcja tańczMY, organizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku. Jej celem jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. W ramach akcji zagraliśmy dwa spektakle: „Tyran" (21 kwietnia) oraz „Ballady i romanse" (23 kwietnia).

Dołączyliśmy również do kampanii społecznej „Wszystko gra?”, której celem jest zachęcenie Polek i Polaków do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Kampania wystartowała w Światowy Dzień Walki z Depresją i ma charakter ogólnopolski. Jej inicjatorami są: STUDIO teatrgaleria, Fundacja Off School, Fundacja Można Zwariować i Nowe Motywacje. To właśnie pod hasłem WSZYSTKO GRA? ukaże się wydanie specjalne PantoZINa.

Dziękujemy za sezon 22/23