Pantomima dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2024

Po raz 32. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozświetli nasze serca, żeby pomagać chorym i potrzebującym. W tym roku finał odbędzie się 28 stycznia i w całej Polsce tysiące wolontariuszy zbierać będzie na „Płuca po pandemii”. 

Jak co roku, Wrocławski Teatr Pantomimy przyłącza się do zbiórki i tym razem mamy do wylicytowania coś dla prawdziwych teatromanów. Na licytację przekazujemy podwójne zaproszenie na wszystkie premiery naszego teatru do końca 2024 r.

CHOPIN (tytuł roboczy), reż. Jędrzej Piaskowski

planowana premiera - maj 2024

Reżyser Jędrzej Piaskowski i dramaturg Hubert Sulima bacznie i twórczo przyjrzą się postaci najważniejszego polskiego kompozytora - Chopinowi, uważanemu za stały, kluczowy element naszej tożsamości narodowej, powód do dumy. Chopin - przedmiot badań naukowych, obiekt kultu, ale i kiczowaty nadruk na kubkach w sklepie z pamiątkami.

Spektakl nie będzie jednak alternatywną, queerową biografią Chopina. Jego życie i twórczość posłuży artystom jako pretekst, czy materiał partnerski do przyjrzenia się temu, co przez wieki z różnych powodów nie mogło się znaleźć w oficjalnej narracji o polskiej kulturze i jej korzeniach, a co było ich immanentną częścią. Wszystkiemu temu, co nie przystawało do wygodnej wizji Polski, co nie mieściło się w kanonach, normach czy obowiązujących ideologiach i dekorach, wszystkiemu, co w związku z tym zostało wyparte, wymazane i zapomniane. Muzyka Chopina - zgodnie z jej najgłębszą intencją kompozytora - stanie się nie kolejnym "wiernym" odtworzeniem mitu, ale portalem do zakamarków naszej wyobraźni, mrocznych ale i wspaniałych ludowych podań i historii ╴w naszej ojczyźnie ╴wciąż niemożliwych do przeżycia i pomyślenia.

PŁYNIEMY (tytuł roboczy), reż. Weronika Pelczyńska

planowana premiera - wrzesień 2024

Oceany to wspólne dziedzictwo ludzkość. To one są niebieskimi płucami świata. Żyjąc na lądzie bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla naszego życia ma to środowisko. Pomimo tego dzielimy je jak swoje. Na forum ONZ od ponad 10 lat tworzona jest Konwencja, która w przyszłości chroniłaby oceany i morza przed nadużyciami ze strony człowieka. Sam proces jej powstania jest jednak bardzo trudny i złożony. Polega na negocjowaniu niewidocznych granic pomiędzy państwami. Akweny wodne nie są jednak tylko strefą wpływów politycznych, ale przede wszystkim obszarami chronionymi, na których to natura powinna mieć pierwszeństwo.

Współczesne ciało, pozostając strefą wpływów wielu potrzeb i oczekiwań, staje się przestrzenią społecznej i jednostkowej negocjacji oraz kontroli.

Planowana premiera - listopad 2024

 

Aukcja odbywa się na portalu Allegro 

WOŚP 2024