Nowy Rok z Pantomimą. Co zagramy w styczniu i lutym?

Proponujemy rozpoczęcie Nowego Roku z WTP. W repertuarze na styczeń i luty znajdziecie: familijny spektakl „Królowa. Baśń podwórkowa” Artura Borkowskiego, premierę przedstawienia teatralnego wyłonionego w ramach Konkursu na Debiut, czyli MOBY DICKA w reż. Jakuba Zalasy, najnowszą produkcję Martyny Majewskiej, czy dawno niegrane przedstawienie „Czyż nie dobija się koni?” w reż. Radosława Rychcika. 

Królowa. Baśń podwórkowa

Królowa. Baśń podwórkowa, fot. Natalia Kabanow

„Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji Królową śniegu H.Ch.Andersena w reż. Artura Borkowskiego

„Królowa. Baśń podwórkowa” to lekka i opowiedziana z wdziękiem i humorem historia Gerdy poszukującej porwanego przez Królową Śniegu Kaja. Historia o przyjaźni z pewnością rozgrzeje niejedno serce podczas zimowych wieczorów. Spektakl dedykowany jest dzieciom powyżej 4 roku życia.

- To jest opowieść o posiadaniu. Co znaczy posiadać przyjaciela? Jaka jest wartość przyjaźni na odległość, do której się dąży? Jest oczywiście królowa, która chce rządzić wiecznie, wszystko zamrażać. Staramy się ją uwalniać z tego przekleństwa chęci władzy. Wypuszczamy ją do ludzi. (...) Dla nas ważne jest, że zachowujemy klimat dzieła H.Ch. Andersena, o którym mówiło się, że jego baśnie są smutne. One nie są smutne, tylko prawdziwe. On nie traktował dzieci protekcjonalnie, ale jak normalnych ludzi, na świecie gdzie jest smutek, jest odejście, a mimo to znajdujemy coś, co pozwala poczuć się dobrze - mówi Artur Borkowski, reżyser spektaklu. 

Spektakle: 10 stycznia | godz. 17:00, 11 i 12 stycznia | godz. 16:00, 7, 8, 9 lutego | godz. 17:00 Podwórko - Scena Zimowa WTP, aleja Dębowa 16. 

MOBY DICK

MOBY DICK 12 października, Fot. Magdalena Cydzik 

„MOBY DICK” reż. Jakub Zalasa | PREMIERA 

Premiera przedstawienia laureata Konkursu na debiut. Widzowie oddając swoje głosy na trzy finałowe koncepcje reżyserskie, zdecydowali, że do produkcji skierowany zostanie MOBY DICK, a koncepcja Jakuba Zalasy jest wg naszej widowni najciekawsza. 

„Moby Dick" to legendarna powieść Hermana Melville'a. Opowiada o losach kapitana statku Pequod, który dręczony obsesją wyrusza w podróż w celu zemsty na tytułowym białym wielorybie. Reżyser czyta ten tekst nie tylko przez pryzmat uniwersalnej prawdy wpisanej w dzieło, ale przede wszystkim proponuje „Moby'ego Dicka" opartego o wiarę w piękno natury i porozumienie międzygatunkowe.

 

Premiera: 31 stycznia | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

Spektakle: 1 lutego | godz. 19:00, 2 lutego | godz. 17:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.

"STADO. w środku jesteśmy baśnią", Fot. Natalia Kabanow

„STADO. w środku jesteśmy baśnią”, Fot. Natalia Kabanow

„STADO. w środku jesteśmy baśnią”, reż. Martyna Majewska

Ostatnia premiera WTP „to surrealistyczny teatralny dadaizm będący obrazem dzisiejszego przebodźcowanego społeczeństwa zbudowanego z chaosu i przypadkowości. Spektakl z całą listą nawiązań i parodii jest niczym scrollowanie” jak pisał Marcin Wojciechowski na Och Kultura. 

Przedstawienie Martyny Majewskiej inspirowane jest filmami: „Osada” w reż. M. Night Shyamalana, „Dogville” w reż. Larsa von Triera, „Midsommar” w reż. Ari Aster oraz reportażami „Światy wzniesiemy nowe” autorstwa Urszuli Jabłońskiej.

Majewska proponuje nam projekt doskonałego świata, który nie może być doskonały. Bo kiedy nie umiemy sobie poradzić z nieposłuszeństwem, frustracją albo po prostu głupotą - sięgamy po to, co potępiamy. Bo jest w zasięgu: terror z miłości, przemoc dla dobra i zawsze skuteczny strach. 

Spektakle: 19, 20 lutego | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Czyż nie dobija się koni?, reż. Radosław Rychcik, fot. Natalia Kabanow

Czyż nie dobija się koni?, fot. Natalia Kabanow

„Czyż nie dobija się koni?”, reż. Radosław Rychcik

Długo wyczekiwany przez publiczność spektakl Radosława Rychcika po kilkumiesięcznej nieobecności powraca na afisz WTP. Ten morderczy wyścig o pieniądze, szczęście i przetrwanie powstał na podstawie powieści Horace'a McCoya pod tym samym tytułem i głośnego filmu Sydneya Pollacka z brawurową rolą Jane Fondy. W roli Glorii zobaczymy wspaniałą Agnieszkę Dziewę. Towarzyszyć jej będzie aktorski popis całego zespołu Pantomimy. Taneczne maratony to popis kunsztu, kondycji i niewyczerpanej siły zespołu WTP.

Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie.

To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości. To historia o złudzeniach i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.

Spektakle: 22 lutego | godz. 19:00, 23 lutego | godz. 17:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Studio Pantomimy, fot. Rafał Skwarek

Studio Pantomimy, fot. Rafał Skwarek

STUDIO PANTOMIMY

Kolejne zjazdy w ramach legendarnej formy kształcenia mimów zaplanowaliśmy w terminach: 18 – 19 stycznia i 15 – 16 lutego. Projekt kształcący zarówno w technice pantomimy, jak i w zakresie współczesnych technik pracy z ciałem i ruchem czy dramaturgii teatru ruchu, odbywać się będzie w niezmienionej formule comiesięcznych, weekendowych zjazdów.