„Niepokój przychodzi o zmierzchu” na kolejnych pokazach festiwalowych.

Niepokój przychodzi o zmierzchu, fot. Natalia Kabanow
To nie koniec sukcesów wrocławskiego spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reż. Małgorzaty Wdowik. 17 maja przedstawienie zostanie zaprezentowane na 39. Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku, a 12 czerwca w Teatrze Dramatycznym w Kłajpedzie na Międzynawowym Festiwalu Teatralnym TheATRIUM na Litwie.
Przedstawienie Małgorzaty Wdowik bardzo dobrze przyjęte przez krytykę oraz publiczność, o czym świadczy spora ilość nagród i wyróżnień, było zaprezentowane już na 16. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnyu Boska Komedia – w Konkursie INFERNO, Festiwalu NOVÁ KOMEDIE w praskim teatrze Městská divadla pražská, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT w Szczecinie, 28. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT w Toruniu, 44. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.
Przed spektaklem kolejne dwa wyjazdy festiwalowe. 17 maja na 39. Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku. W opisie tegorocznej edycji czytamy: „W 2025 roku Dni Sztuki Współczesnej ukierunkowują się na nadzieję rozumianą jako opowieść o zagmatwaniu i niepewności, z których wyrasta możliwość nowego otwarcia. Nadzieję, która wymaga zmierzenia się i uporania z zagrożeniami, trudnościami, lękami. Nadzieję współistniejącą z żalem i gniewem, która zmierza jednak ku istotnej zmianie”.
Natomiast 12 czerwca przedstawienie Małgorzaty Wdowik zagości na Litwie w Teatrze Dramatycznym w Kłajpedzie na Międzynawowym Festiwalu Teatralnym TheATRIUM.
„Pantomima dawno nie była tak silnie reprezentowana festiwalowo. Język teatralny, jakim się posługujemy i za pomocą którego budujemy opowieść, jest oryginalnym środkiem narracji. Cieszymy się, że nasza specyfika jest doceniana, uniwersalna i tak współczesna dla odbiorców. Odkrywanie pantomimy na nowo cieszy nas niezmiernie” - mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka pantomimy.
„Niepokój przychodzi o zmierzchu” na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie - tłumaczenie: Jerzy Koch.
Twórcy:
- reżyseria: Małgorzata Wdowik
- scenariusz, adaptacja: Robert Bolesto
- współpraca dramaturgiczna: Magdalena Komornicka
- scenografia, reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
- kostiumy: Maja Skrzypek
- muzyka: Agata Zemla
- rzeźby: Jan Baszak
- inspicjentka/pierwsza asystentka reżyserki: Katarzyna Radomska
- drugi asystent reżyserki: Piotr Soroka
Obsada: Agnieszka Dziewa, Hanna Kotowska (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Karolina Paczkowska, Artur Borkowski, Eloy Moreno Gallego, Jan Kochanowski, Jakub Pewiński.