Mocna dawka teatru na koniec sezonu, czyli czerwiec w WTP

"Alpine Symphony. Natalia Kabanow"

Symfonia alpejska, fot. Natalia Kabanow

Ostatni miesiąc sezonu 2023/2024 we Wrocławskim Teatrze Pantomimy to barwny kalejdoskop teatru przed wakacjami. Widzowie będą mogli zobaczyć najlepsze tytuły z ubiegłych miesięcy. 

 

◆ „Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa” w reż. Cezary Tomaszewski.

Cezary Tomaszewski znany jest wrocławianom choćby z „Priscilli, Królowej Pustyni. Musical” z Teatru Muzycznego Capitol. Spektakl bierze udział finale 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

To fantazmatyczna historia zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz, które nawiedza i wzywa zespół mimów w momencie, kiedy odmowa dyskusji, ucieczka i zniknięcie wydają się już jedyną słuszną drogą. „Symfonia alpejska” jest wyprawą w poszukiwaniu cielesno-politycznego uzdrowienia, wiodącą przez górskie hale, zamieszkane przez białych, puszystych Yeti, przypominających papieży i zjawy, łudząco podobne do Tomaszewskiego; łąki spowite legendą Wandy, unoszącą się we mgle; tybetańskie klasztory na szczytach ośmiotysięczników.

Spektakle: 13 i 14 czerwca | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.  

Niepokój przychodzi o zmierzchu, fot. Natalia Kabanow

Niepokój przychodzi o zmierzchu, fot. Natalia Kabanow

◆ „Niepokój przychodzi o zmierzchu" w reż. Małgorzaty Wdowik.

Spektakl, który w tym sezonie rozbił bank nagród oraz bierze udział w najważniejszych przeglądach teatralnych w kraju i za granicą. Przedstawienie Wdowik zostało zagrane: na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie – najlepsza scenografia dla Aleksandra Prowalińskiego oraz Jana Baszaka, najlepsza drugoplanowa rola kobieca dla Urszuli Kuśnierz, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT w Szczecinie, 44. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych w Warszawie, 28. Międzynarodowy Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu” jest wizualną opowieścią o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.

Jedyny pokaz we Wrocławiu: 16 czerwca | godz. 17:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Mikrokosmos (2023), reż. Konrad Dworakowski, fot. Natalia Kabanow

Mikrokosmos, fot. Natalia Kabanow

◆ „Mikrokosmos” z inspiracji „Calineczką” H. Ch. Andersena, reż. Konrad Dworakowski na DZIEŃ OJCA.

Ten poruszający i zabawny spektakl skierowany jest dla całych rodzin i zostanie zagrany w pięknej scenerii Ogrodu Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Christian Andersen napisał „Calineczkę” poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. „Mikrokosmos” jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni.

Spektakle: 23 czerwca | godz. 10:00 i 17:00, Ogród - Scena Letnia, aleja Dębowa 16. 

I love Chopin, reż. Jędrzej Piaskowski, dram. Hubert Sulima, fot. Natalia Kabanow

Fot. Natalia Kabanow

◆  „I love Chopin”, reż. Jędrzej Piaskowski, dram. Hubert Sulima

Najnowsza premiera WTP to spora dawka przewrotnego humoru i poruszającego spojrzenia na życie i twórczość Chopina.

Zdaje nam się, że o Chopinie wiemy wszystko, ale to nieprawda. Już pobieżne zerknięcie poza oficjalną, szkolną narrację o jego życiu i twórczości odkrywa przed nami wiele tajemnic i paradoksów. Tematów niewygodnych, a więc wypartych. Niepasujących do stereotypowych opowieści o tęsknocie za ojczyzną, bocianach nad ukwieconymi łąkami w mazurkach zaklętych czy o „Szopenie" ╴ romantycznym łamaczu serc niewieścich. W szafach Chopina jest tego sporo. Tak jest choćby ze sprawą listów miłosnych pisanych przez kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego. Muzyka Chopina stała się portalem do zakamarków rzeczywistości i marginesów wyobraźni, ale też do poszukiwania w niej pocieszenia, otulenia i ucieczki.

Spektakle: 27 i 28 czerwca | godz. 19:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Czyż nie dobija się koni?, reż. Radosław Rychcik, fot. Natalia Kabanow

Czyż nie dobija się koni?, fot. Natalia Kabanow

◆ „Czyż nie dobija się koni?”, reż. Radosław Rychcik

Sezon zakończymy morderczą i wyczerpującą gonitwą w spektaklu Radosława Rychika na podstawie powieści Horace'a McCoya i głośnego filmu Sydneya Pollacka z brawurową rolą Jane Fondy. We Wrocławskim teatrze w roli Glorii zobaczymy wspaniałą Agnieszkę Dziewę. Towarzyszyć jej będzie aktorski popis całego zespołu Pantomimy.

Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie.

To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości. To historia o złudzeniach i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.

Spektakl: 30 czerwca | godz. 17:00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62. 

Nabór do Panto ZINa

Do końca miesiąca trwa nabór na Open Calla do piątego wydania PantoZINa pod hasłem NA FALI, towarzyszącego wrześniowej premierze „Wpław” w choreografii Weroniki Pelczyńskiej. Twórcze interpretacje hasła NA FALI w dowolnej formie: tekstowej (maks. objętość tekstu to jedna strona A4 - ok. 1800 zzs), wizualnej, muzycznej, interdyscyplinarnej itd. Można wysłać do 30 czerwca! Autorzy i autorki wybranych prac otrzymają 200 zł brutto.

Zgłoszenia należy wysłać na adres: sylwia.wanot@pantomima.wroc.pl