Kino tańca

Kino tańca to cykl trzech pokazów filmowych, które towarzyszyć będą premierom, przedstawieniom gościnnym oraz warsztatom podczas Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC. Seanse filmowe odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty z muzyką na żywo lub w sąsiedztwie debat o roli i kondycji tańca.

Piccadilly | reż. Ewald André Dupont | 1929 | Film z muzyką na żywo

18 wrz 2023, godz. 19:00

Piccadilly

Jedno z najważniejszych osiągnięć brytyjskiego kina niemego. Wystawny melodramat pełen napięcia seksualnego i rasowego z muzyką na żywo.

Anna May Wong, chińsko-amerykańska bogini ekranu, występuje w roli Shosho - pracowniczki modnego londyńskiego klubu nocnego. Jej zmysłowy taniec na blacie przyciąga wzrok właściciela Valentine'a Wilmota. Kobieta wyrasta na gwiazdą Londynu i obiekt erotycznej obsesji – ku zazdrości Mabel (w tej roli Gilda Gray), sławnej tancerki i byłej kochanki Wilmota.

Muzykę na żywo do filmu wykona Dawid Majewski.

Pina 3D | reż. Wim Wenders | 2011 | + debata

21 wrz 2023, godz. 18:00

Pina 3D

Zespół Tanztheater Wuppertal Pina Bausch na dużym ekranie w 3D!

„Pina" to pełnometrażowy film tańca zrealizowany z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku wspaniałej choreografki. Dzieło to jest hołdem złożonym Pinie Bausch przez Wima Wendersa. Reżyser zaprasza nas do wzięcia udziału w zmysłowej podróży - poprzez olśniewający obraz - w głąb nieznanego wymiaru: na deski legendarnego teatru oraz na ulice i w okolice Wuppertalu, który przez ponad 35 lat był dla Piny Bausch domem i miejscem pracy twórczej.

 

Po filmie odbędzie się debata „Taniec na Dolnym Śląsku - marzenia, a rzeczywistość".
Prowadzenia: Magda Piekarska
Goście: Marta Wołowiec, Tomasz Pomersbach, Adam Kamiński

MOVES: Filmy taneczne z Short Waves Festival | + debata

23 wrz 2023, godz. 18:00

MOVES

Pokaz sześciu krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec, wybranych z programu 14. edycji Short Waves Festival.

Przygotowany przez kuratorkę sekcji MOVES (dawniej: Dances with Camera) Reginę Lissowską-Postaremczak pokazuje obecnie dominujące trendy kina tańca - wychodzenie poza tradycyjne rozumienie tańca, odwołując się do fenomenu ruchu, wykorzystujące różne formy jego przedstawienia - od wysokobudżetowych realizacji fabularnych, przez nieoczywiste wykorzystanie konwencji musicalu, po choreograficzne filmowe obrazy, subtelnie portretują stany i emocje. Odwiedzimy Rio de Janeiro, przeżyjemy szaloną kolację z baletkami jako daniem głównym oraz zajrzymy w uroczy świat flory.

Po filmie odbędzie się debata „Rola edukacji tanecznej w rozwoju człowieka".
Prowadzenia: Magda Piekarska
Goście: Katarzyna Ustowska-Gmerek, Katarzyna Sobiszewska, Zbigniew „Zibi” Karbowski

Wszystkie seanse odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21).

Wstęp na pokazy kina tańca w ramach karnetu lub poprzez zakup pojedynczych biletów.

Karnety: www.bilety.pantomima.wroc.pl

Pojedyncze bilety: www.kinonh.pl.