Już dziś premiera I LOVE CHOPIN duetu Piaskowski / Sulima

Zdjęcie z prób, fot. Rafał Skwarek

Zdjęcie z prób, fot. Rafał Skwarek

Dziś na scenie Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej 1 odbędzie się premiera „I Love Chopin" duetu reżysersko-dramaturgicznego Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. 

Zdaje nam się, że o Chopinie wiemy wszystko, ale to nieprawda. Już pobieżne zerknięcie poza oficjalną, szkolną narrację o jego życiu i twórczości odkrywa przed nami wiele tajemnic i paradoksów. Tematów niewygodnych, a więc wypartych. Niepasujących do stereotypowych opowieści o tęsknocie za ojczyzną, bocianach nad ukwieconymi łąkami w mazurkach zaklętych czy o „Szopenie" ╴ romantycznym łamaczu serc niewieścich. W szafach Chopina jest tego sporo. Tak jest choćby ze sprawą listów miłosnych pisanych przez kompozytora do Tytusa Woyciechowskiego.

– Staramy się wyciągnąć z jego biografii wątki, które nie są tak popularne i nie pojawiały się zbyt często w narracji o Chopinie. Ten spektakl balansuje, wychodzi od pewnych biograficznych aspektów, ale dużo tam jest naszej interpretacji, twórczego otwarcia – mówi dla portalu Dla Studenta reżyser Jędrzej Piaskowski. 

Obsada:  Sara Celler-Jeziorska (gościnnie), Agnieszka Dziewa, Agnieszka Kulińska, Karolina Paczkowska, Jan Kochanowski, Eloy Moreno Gallego, Jakub Pewiński.

 

Kolejne spektakle: 28 i 29 czerwca (Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego)