„Ballady i romanse" na 47. Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych

Znamy już pełen program 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, czyli finału VIII Konkursu „Klasyka Żywa". „Ballady i romanse" uznano za jeden z „najlepszych spektakli minionego sezonu opartych o klasykę literatury”.

- Bardzo ciekawy pod względem formalnym - mówi o naszym przedstawieniu Patryk Kencki z Instytutu Sztuki PAN, przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu. - Testuje, jak teatr ruchu radzi sobie z romantyzmem. Czy wystawiając dawny tekst więcej można powiedzieć poprzez ruch i pantomimę, czy poprzez słowa. Chcielibyśmy, żeby publiczność zmierzyła się z takimi wyzwaniami.

ballady-i-romanse_fot-nk-70

Jury w Opolu przyzna Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także nagrody indywidualne m.in. za muzykę, reżyserię, scenografię bądź aktorstwo. Werdykt poznamy 3 czerwca. Finałowa piątka wybrana została spośród 33 spektakli zgłoszonych do VIII Konkursu „Klasyka Żywa”. O wyróżnienia powalczą:

Dla widzów

Tegoroczna edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych rozpocznie się 28 maja i potrwa do 3 czerwca. To okazja do zapoznania się z najlepszymi inscenizacjami teatrów z całej Polski. Gospodarzem wydarzenia jest Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, na którego stronie internetowej są już dostępne do kupienia bilety.

Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże „Ballady i romanse" we wtorek 30 maja. 

Przed każdym pokazem organizowane będą wprowadzenia do spektakli, a po nich spotkania z twórcami. Z widzami w Opolu spotka się cała obsada i zespół twórców „Ballad...". 

W programie znalazły się również czytania performatywne i koncerty.

 


 

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.