2 kwietnia Wrocławski Teatr Pantomimy rozpocznie realizację projektu „Pantomima NOW”. Pierwszym miejscem, które odwiedzą mimowie z Wrocławia będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, będzie to jednocześnie otwarcie tegorocznej edycji Sceny dla Tańca. 

 

W najbliższą niedzielę rozpoczniemy cykl objazdowych przedstawień Wrocławskiego Teatru Pantomimy do Opola, Zielonej Góry i Legnicy w ramach projektu Pantomima NOW. Zespół Pantomimy zaprezentuje swoje dwie ostatnie premiery „BATORY trans” i „Pustka. Pustynia. Nic.”. Oba przedstawienia powstały w jubileuszowym 60. sezonie artystycznym.
Reżyserzy, Martyna Majewska i Leszek Bzdyl, nawiązują zarówno do tradycji WTP, jak i poszukują nowych, współczesnych kierunków rozwoju dla teatru pantomimy. Mieszanie się różnych estetyk, wykorzystywanie współczesnych środków wyrazu przy jednoczesnym posługiwaniu się przez aktorów techniką pantomimy, tworzy widowiska dostarczające widzom mnóstwo bodźców estetycznych.
Pantomima NOW daje widzom możliwość zobaczenia pantomimy zespołowej, ukształtowanej przez Henryka Tomaszewskiego i jej nowych kierunków rozwoju.
Wiosną zaprezentujemy przedstawienie „BATORY trans” w reżyserii Martyny Majewskiej. Jest to przedstawienie inspirowane książką Bożeny Aksamit „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku” i opisanymi w niej losami pasażerów statku Batory, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe). Rejs Batorym to czas na zmierzenie się z wyobrażeniami – o emigracji, o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. W jesiennym objeździe Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże przedstawienie inspirowane „Dziennikami” Witolda Gombrowicza pt. „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla.

Celem programu Scena dla Tańca jest prezentacja najważniejszych przedstawień polskich artystów zajmujących się tańcem i ruchem w miastach, które nie mają profesjonalnych i repertuarowych zespołów teatrów ruchu. Partnerami Pantomima NOW są: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2 kwietnia, godz. 20.00), Lubuski Teatr w Zielonej Górze (8 czerwca, godz. 19.00) i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (17 czerwca, godz. 19.00). Po każdym przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami.

 

Projekt realizowany we współpracy z Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017