Sezon artystyczny 2016/2017 dobiega końca, dziękujemy Publiczności, Przyjaciołom, mediom i wszystkim, z którymi współpracowaliśmy za to że byliście z nami. Zapraszamy do przyjrzenia się podsumowaniu ostatnich dziesięciu miesięcy działalności Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Sześćdziesiąty pierwszy sezon Teatru Pantomimy rozpoczął Przegląd Premier Jubileuszowych „Pantomima porusza”, jedną premierę i jedną współprodukcję, dwie publikacje, liczne prezentacje festiwalowe oraz realizację projektów artystycznych i edukacyjnych. Nie mając własnej sceny zagraliśmy 68 przedstawień, które obejrzało 96300 widzów.

W listopadzie 2016, Zespół WTP wziął udział w spektaklu Zbigniewa Preisnera i Ewy Lipskiej „2016 Dokąd?”, który był częścią programu muzycznego i teatralnego ESK Wrocław 2016. Reżyserem i choreografem trzeciej części widowiska był Zbigniew Szymczyk, a na scenie Narodowego Forum Muzyki Zespołowi WTP towarzyszyła Lisa Gerrard. Prapremierowe przedstawienie stawiające pytanie o najpotężniejsze z uczuć pt. „Gdzie jest miłość?” w reżyserii Agnieszki Kulińskiej odbyło się 4 grudnia 2016. To pierwszy w historii Pantomimy spektakl dedykowany najnajmłodszym widzom.

Obchodom 60. jubileuszu Teatru towarzyszyły premiery dwóch wydawnictw – „Teatr swój widzę kuliście” pod redakcją Agnieszki Charkot, Justyny Bajdy i Mariusza Gublera oraz „PANTOMIMA” pod redakcją Agnieszki Charkot skierowana do najmłodszych czytelników.

Przedstawienia WTP prezentowane były na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu z przedstawieniem „Hydrokosmos” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu z przedstawieniem „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla, Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych z przedstawieniem „Pustka. Pustynia. Nic.”, Festiwalu Scena w Budowie w Lublinie z przedstawieniem „Zuzanna i starcy” w reżyserii Leszka Mądzika i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie z przedstawieniem „Szkoła błaznów” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.

Na początku sezonu rozpoczęliśmy realizację projektu Akcja Edukacja 2.0, czyli kontynuację warsztatów teatralnych dla różnych grup wiekowych z odświeżoną formułą. W nowej ofercie warsztatowej mieszczą się: Grupa Otwarta (dla młodzieży i osób dorosłych), Grupa Junior (kontynuacja niedzielnych porannych warsztatów dla dzieci w Kinie Nowe Horyzonty), Pierwszy Dzwonek (lekcje teatralne dla uczniów z całego Dolnego Śląska) oraz Warsztaty dla Nauczycieli, Pedagogów i Animatorów. W Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu realizowaliśmy otwarte warsztaty pantomimy i ruchu pn. „Miasta w ruchu”, które w grudniu 2016 r. zakończyły obchody jubileuszu Teatru.

Od września do listopada prezentowaliśmy przedstawienie „Hydrokosmos” w ramach programu Teatr Polska docierając do miast, w których nie działają teatry instytucjonalne i repertuarowe. Natomiast od kwietnia do czerwca realizowaliśmy pierwszą część objazdu projektu „Pantomima NOW” w ramach programu „Scena dla Tańca 2017” z przedstawieniem „BATORY trans” w reżyserii Martyny Majewskiej prezentując współczesne środki wyrazu teatru pantomimy w teatrach w Opolu, Legnicy i Zielonej Górze.

Przyszły sezon przyniesie nowe emocje związane z planowanymi premierami, dalszą realizację działań edukacyjnych w ramach projektu Akcja Edukacja 2.0 oraz drugą część objazdu w ramach „Sceny dla Tańca” z przedstawieniem „Pustka. Pustynia. Nic.”.