Kończy się rok 2016 a tym samym jubileuszowy sezon Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W podsumowaniu minionego roku zachęcamy do przypomnienia sobie o tym, co wydarzyło się w Pantomimie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zanim jednak przeczytacie Państwo przegląd tego, co już za nami, chcielibyśmy podziękować Wam za kolejny rok z nami, a w Nowym Roku 2017 życzymy wszelkiej pomyślności i wielu teatralnych poruszeń!

 

 

W roku 2016 przygotowaliśmy dla Państwa aż trzy jubileuszowe premiery: „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla, „Bachantki” w reżyserii Maćko Prusaka oraz „Gdzie jest miłość?” w reżyserii Agnieszki Kulińskiej. Każde z przedstawień wzbudziło pozytywne reakcje i żywiołowe komentarze. Ponad to wzięliśmy udział w widowisku „2016 Dokąd?” w reżyserii Zbigniewa Preisnera w Narodowym Forum Muzyki.

Zagraliśmy 50 przedstawień we Wrocławiu i 23 w Polsce. Prezentowaliśmy nasze przedstawienia na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz braliśmy udział w programie Teatr Polska z przedstawieniem „Hydrokosmos” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.  Poza Wrocławiem można było nas oglądać m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, Fanaberiach Teatralnych w Wałbrzychu, Prologu Festiwalu Scena w Budowie w Lublinie, dwukrotnie w ramach Sceny Tańca Studio w Warszawie oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu, na którym „Hydrokosmos” otrzymał nagrodę za najlepszą scenografię. To samo przedstawienie znalazło się w rankingu „Najlepszy. Najlepsza. Najlepsze” miesięcznika „Teatr” w kategorii Najlepszy spektakl taneczny. Za reżyserię „BATOREGO trans” Martyna Majewska została nominowana do nagrody WARTO, którą przyznaje Gazeta Wyborcza we Wrocławiu. Natomiast do zespołu artystycznego dołączyła Sandra Kromer-Gorzelewska.

Nasze spektakle zobaczyło niemal 10 000 widzów w całym kraju.

 

Niezwykle ważna w zeszłym roku była dla nas działalność edukacja. Zakończyliśmy pierwszą edycję flagowego projektu edukacyjnego – „Akcja: EDUKACJA” z finałem na Scenie na Świebodzkim, a jednocześnie rozpoczęliśmy kolejną edycję pn. „Akcja: EDUKACJA 2.0” w nowej, rozbudowanej formule. Jubileuszowe warsztaty pantomimy i ruchu odbyły się również w Bolesławcu, Oławie, Dzierżoniowie, Głogowie i Kłodzku w ramach projektu „Pantomima porusza Dolny Śląsk”. Zrealizowaliśmy również projekt „Miasta w Ruchu” w: Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Warszawskim Centrum Pantomimy, Teatrze Pinokio w Łodzi, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie i we Wrocławiu w siedzibie WTP z finałem w Teatrze Muzycznym Capitol. Rozpoczęliśmy również cykl warsztatów „Wróć do formy z Pantomimą”.

 

We wrześniu 2016 odbyły się oficjalne, ponadtygodniowe obchody 60. jubileuszu Wrocławskiego Teatru Pantomimy z przeglądem jubileuszowych premier – „Hydrokosmos”, „BATORY trans”, „Pustka. Pustynia. Nic.” oraz „Bachantki”. Poza spektaklami odbył się szereg dodatkowych wydarzeń – premiera publikacji pt.: „Teatr swój widzę kuliście”, premiera słuchowiska „Mała, różowa kropka na czarnym tle” w reżyserii Martyny Majewskiej, przygotowana z okazji 15. rocznicy śmierci Henryka Tomaszewskiego, projekcja „Tragicznych gier” – ostatniego przedstawienia Henryka Tomaszewskiego, wykład performatywny Leszka Bzdyla „TOMASZEWSKI – przyczynek do remiksu” oraz warsztaty do przedstawienia „Hydrokosmos” i „Bachantki”. We współpracy z firmą Pan Tu Nie Stał powstała również limitowana edycja koszulek z wizerunkiem Henryka Tomaszewskiego.

 

Mijający rok, organizowany pod hasłem „PANTOMIMA porusza!” był szczególny, ponieważ wrocławska i ogólnopolska Publiczność udowodniła swoją frekwencją, że pantomima jest ważnym elementem życia kulturalnego miasta. Wydarzenia organizowane w 2016 roku zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.