Jubileusz 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego

20. listopada 2019 roku przypada setna rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego – mima, tancerza, choreografa, reżysera i twórcy wrocławskiej pantomimy. Świadomi wartości dziedzictwa kulturowego, które po sobie zostawił, zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania i uczestniczenia w wydarzeniach, które przygotowaliśmy na sezon 2018/2019 i 2019/2020.

Chcielibyśmy, aby poprzez kultywowania tradycji, nawiązanie do najwybitniejszych osiągnięć teatru w Polsce, kreować nowe wartości, wchodzić z nimi w dyskurs i poszukiwać nowych rozwiązań dla pantomimy zespołowej.

Planowane przez nas uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Henryka Tomaszewskiego będą miały zasięg ogólnopolski, a realizowane działania odbędą się przy współpracy m.in.
z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Centrum Sztuki Współczesnej WRO.

Na program obchodów 100. urodzin Tomaszewskiego składały się będą projekty artystyczne, edukacyjne i promocyjne o zasięgu ogólnopolskim.

 

Wydarzenia

  • konkurs na debiut reżyserski w pantomimie – ogólnopolski konkurs skierowany do reżyserów teatralnych, którzy nie ukończyli jeszcze 35 r.ż. (planowana premiera: marzec 2019),
  • premiera przedstawienia w reżyserii – Jana Klaty (planowana premiera: jesień 2019),
  • działanie instalacyjno-performatywne we współpracy z Centrum Sztuki WRO
    i IP Group (planowana premiera: maj 2019),
  • WTP w Instytucie Teatralnym w Warszawie – spotkania z artystami, warsztaty teatralne, panel dyskusyjny (planowane działania odbędą się jesienią 2019),
  • Pantomima krok po kroku – filmy instruktarzowe dostępne na platformie You Tube, przedstawiające i wyjaśniające technikę pantomimy (listopad 2018-listopad 2019),
  • panele dyskusyjne – spotkania z artystami, którzy współpracowali z Henrykiem Tomaszewskim i którzy obecnie są w zespole WTP (panele towarzyszące planowanym premierom).

 

 

 

Obchody 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.