W związku z niepokojącymi informacjami o planach likwidacji Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego przez UMWD, zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w tej sprawie. Poniżej zamieszczamy petycję do Zarządu Województwa Dolnośląskiego, link do podpisania petycji TUTAJ.

 

Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Komisja Kultury, Nauki i Edukacji
Przewodniczący Komisji – Tytus Czartoryski
Wiceprzwodnicząca Komisji – Teresa Zembik
Wiceprzewodniczący Komisji – Jacek Iwancz 
Wiceprzewodniczący Komisji – Marcin Zawila
Michał Bobowiec 
Małgorzata Calińska-Mayer
Jerzy Dec
Stanisław Huskowski
Andrzej Kredkowski 
Ryszard Lech
Marzena Majdzik
Damian Mrozek
Jadwiga Szeląg
Ewelina Szydłowska
Patryk Wild Radny Sejmiku
Monika Włodarczyk
My, niżej podpisani, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec pojawiających się doniesień o zamiarze likwidacji Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Wrocławski Teatr Pantomimy to jedyny repertuarowy teatr pantomimy w Europie, miejsce niezwykle istotne dla polskiego i europejskiego teatru, stanowiące o jego różnorodności  i tożsamości.
Teatr ten to niezaprzeczalna wieloletnia marka Dolnego Śląska, dba nie tylko o dziedzictwo kulturowe, ale także odważnie buduje własny język teatralny. Wrocławska pantomima to zespół znakomitych artystów mimów na światowym poziomie. Dzięki tej marce wielu ludzi na świecie dowiedziało się o naszym kraju, Dolnym Śląsku i Wrocławiu.
Ze smutkiem przyjmujemy więc wiadomość, że w roku 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego przychodzi nam nie tylko uczestniczyć w ważnym dla nas święcie, ale także walczyć o należne miejsce pantomimy na teatralnej mapie kraju, Dolnego Śląska i Wrocławia. Zwracamy się z apelem do członków Zarządu Województwa Dolnośląskiego, by nie podejmowali pochopnych i nieodwracalnych decyzji, które z pewnością wpłyną na obniżenie rangi kulturowej Dolnego Śląska.

 

MEDIA O SYTUACJI WTP:

Piotr Osowicz, Zarząd województwa rozważa zamknięcie…, Radio Wrocław

Magda Piekarska, Co z Wrocławskim Teatrem Pantomimy?…, Gazeta Wyborcza Wrocław

Tomasz Jakubowski, Wrocławskiemu Teatrowi Pantomimy grozi likwidacja?…, Portal Samorządowy

Agnieszka Charkot, Zbigniew Szymczyk, Czy pantomima przeżyje, rozm. przepr. Magda Piekarska, Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław Kultura

Michał Bobowiec, Teatr Pantomimy powinien dalej funkcjonować, rozm. przepr. Dariusz Wieczorkowski

Piotr Doczekalski, Nie ma planów likwidacji…, PAP

Członek zarządu woj. dolnośląskiego…, Onet.pl

Michał Bobowiec, Gasimy pożary, ale myślimy już o sadzeniu nowych drzew…, rozm. przepr. Robert Migdał, Gazeta Wrocławska

Wrocławski Teatr Pantomimy do likwidacji?, TerazTeatr.pl

Grzegorz Chojnowski, Wrocławski Teatr Pantomimy do likwidacji…, chojnowski.blogspot.com