Szanowni Państwo, drodzy Widzowie i Przyjaciele,

sezon teatralny 2019/2020 to ważny czas dla zespołu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Dwudziestego listopada przypada 100. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego – choreografa, tancerza, aktora, reżysera i założyciela wrocławskiej pantomimy.
Jedną z najważniejszych idei teatralnych była dla Tomaszewskiego wizja teatru kulistego – wszechogarniającego, bez początku, bez końca, toczącego się – teatralna idea perpetuum mobile… Zawsze z człowiekiem w centrum.
Człowiek jest esencją i powodem tego teatru, każdą przyczyną dziania się, nośnikiem emocji i historii.
Na co dzień tworzymy swoje role z obserwacji, wyobrażeń i wspomnień, skupiając się na człowieku i emocjach, które nim kierują. Przekładamy na ruch to, co pozostaje często niewypowiedziane, jest zamknięte między słowami i/lub czego słowami opisać się nie da.
Nasza fascynacja pantomimą jest tym większa, im bardziej ufamy wypracowanym przez Tomaszewskiego metodom pracy z ciałem oraz sposobom myślenia o akcji i teatralnej historii.
W rozpoczynającym się 64. sezonie teatralnym będziemy starali się uchwycić to bogactwo i tę wyjątkowość idei teatralnej Tomaszewskiego.
„Roślina, którą zasadziłem, może zacząć rosnąć inaczej, ale z całą pewnością będzie żyła” – te słowa Henryka Tomaszewskiego, którego teatr pantomimy od zawsze wymykał się definicjom i gatunkom, są dla nas wyzwaniem, aby poszukiwać dalej. Uświadamiają nam, jak nieograniczone możliwości tkwią jeszcze w pantomimie i jak wiele jest jeszcze do odkrycia.
I właśnie w taką podróż chcielibyśmy Państwa zaprosić w tym sezonie: do odkrywania teatru, gdzie to, co najważniejsze, da się powiedzieć w milczeniu; gdzie gest i ruch znaczyć mogą co najmniej tyle samo, co najpiękniejsze słowa.
W związku z trwającymi jeszcze rozmowami szczegółowe plany na sezon 2019/2020 przedstawimy w najbliższych dniach.

Zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego