W weekend 11-13 maja br. Wrocławski Teatr Pantomimy po raz ostatni zagra dyptyk teatralny Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba w reżyserii Zbigniewa Szymczyka. 

Teatralną przygodę z dyptykiem w reżyserii Zbigniewa Szymczyka rozpoczęliśmy 10 października 2011 roku premierą Poławiaczy papieru, która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Dziedzictwa. Przedstawienie powstało z  inspiracji Zamkiem Franza Kafki. 4 maja 2012 na Scenie na Świebodzkim odbyła się premiera Domu Bernardy Alba na podstawie dramatu Federico Garcii Lorki, która połączyła dwa przedstawienia. Spektakle grane były we Wrocławiu oraz na festiwalach, m.in.: XII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, XXI Olszyńskich Spotkaniach Teatralnych i IX Wałbrzyskim Pomoście Teatralnym.

Osią narracyjną łączącą dyptyk jest władza i ograniczenia. W przedstawieniu Poławiacze papieru tajemniczy K. to typowy everyman, bohater zniewolony i zagubiony, który staje przed upersonifikowaną alegorią władzy i systemu urzędniczego sterującymi jego działaniami. Przechodzący przez tryby machiny urzędniczej K., z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości, a walka z systemem zdaje się nie mieć końca.

Sztuka Lorki – Dom Bernardy Alba – odczytana została jako historia wyznaczania granic dozwolonych form seksualności oraz definiowania tego, co jest normalne, moralne i naturalne. Źródłem egzystencjalnego dramatu staje się swoista szczelina pomiędzy ciałem, pragnącym rozkoszy i bliskości, a jego reprezentacją, która – będąc pod ciągłą restrykcją matczynych nakazów – pisze ciała córek w sytuacjach granicznych: pożądania, miłości, śmierci.
Na scenie po raz ostatni, legenda Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Ewa Czekalska.

12 maja wyjątkowa okazja żeby zobaczyć dyptyk i kupić bilety w wyjątkowej cenie 300 groszy. Sprzedaż biletów w ramach akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” odbywać się będzie tylko w kasach Teatru Polskiego w dniu 12 maja, w godz. 11:00–14:00 i 15:00–19:00. Gramy: 12 maja, godz. 19:00 na Scenie Kameralnej. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety na spektakl. Rezerwacje na pozostałe spektakle przyjmujemy drogą telefoniczną 71 337 21 03 i mailową a.paluch@pantomima.wroc.pl