Troje aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zostało odznaczonych medalami Gloria Artis.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali 9 grudnia br. aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego: Anna Nabiałkowska, Artur Borkowski, Mariusz Sikorski.

Odznaczenia nadane zostały przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a wręczy je Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Uroczystość odbyła się po przedstawieniu „Bachantki” na Scenie na Świebodzkim.

Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowano aktorów WTP za zasługi na rzecz rozwoju kultury.

Anna Nabiałkowska pracuje w zespole artystycznym Wrocławskiego Teatru Pantomimy od 1987 roku. Zagrała blisko 30 ról w przedstawieniach Henryka Tomaszewskiego, w tym m.in. w „Hamlecie – ironii i żałobie”, „Akcji – śnie nocy letniej”, „Kaprysie”, czy „Tragicznych grach”. W swoim dorobku artystycznym ma również role w przedstawieniach Jana Klaty, Aleksandra Sobiszewskiego, Pawła Passiniego, Maćko Prusaka.

Mariusz Sikorski w zespole artystycznym WTP jest od 26 lat. Od tego czasu zagrał w blisko 30 przedstawieniach, w tym m.in. w „Hamlecie – ironii i żałobie”, „Akcji – śnie nocy letniej”, „Synu marnotrawnym” i w ostatnim przedstawieniu Tomaszewskiego – „Tragicznych grach”. Kreował również role w przedstawieniach Jana Klaty, Bogdana Kocy, Leszka Mądzika, Maćko Prusaka.

Artur Borkowski w zespole aktorskim WTP jest od 21. Grał w przedstawieniach Henryka Tomaszewskiego, w tym m.in. w „Hamlecie – ironii i żałobie”, „Akcji – śnie nocy letniej”, „Synu marnotrawnym”, „Cardenio i Celindzie” oraz w spektaklach Jana Klaty, Aleksandra Sobiszewskiego, Stefana Niedziałowskiego, Leszka Mądzika.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.