Grupa otwarta


 
 

Trwają pierwsze w nowym roku, dwumiesięczne warsztaty teatralne Grupy Otwartej.

W styczniu i lutym zajęcia poprowadzi duet aktorów-pedagogów: Agnieszka Dziewa i Krzysztof Szczepańczyk. Najbliższe dwa miesiące będą okazją zarówno do rozwinięcia umiejętności z techniki pantomimy, a także zastosowania jej w działaniu.

Trening klasycznej pantomimy jest idealną kontynuacją grudniowych zajęć z Pauliną Jóźwin, ale tym razem ćwiczenia wzbogacające świadomość ruchową, potraktowane zostaną klasycznie, co przełoży się na budowanie postaci mima, który doskonale panując nad swoim ciałem jest w stanie improwizować różnego rodzaju etiudy pantomimiczne.

Pierwszy blok warsztatów poprowadzi Krzysztof Szczepańczyk, który w czasie zajęć z uczestnikami powtórzy i rozwinie zagadnienia związane z techniką pantomimy:

  1. Klasyczna rozgrzewka pantomimiczna inspirowana zajęciami plastyki ruchu z aktorami pracującymi z Henrykiem Tomaszewskim,
  2. Tok i impuls – czym są, czym się od siebie różnią, jak poprawnie wykonać i jak wykorzystać je w działaniu,
  3. Izolacje – wnikliwa praca precyzująca dokładność ruchu w różnych jego zakresach,
  4. Kontrapunkt, napięcie, rozluźnienie – zastosowanie w ruchu, świadoma umiejętność wykorzystania kontrapunktu pantomimicznego. Bardzo dokładna praca nad napięciem i rozluźnieniem poszczególnych części ciała,
  5. Iluzja – kolejny etap bardzo precyzyjnej pracy z ciałem, dążący do idealnego kreowania wyimaginowanej rzeczywistości mima.

Zamknięciem pierwszej części warsztatów, będzie pokaz indywidualnych etiud pantomimicznych.

W drugim miesiącu warsztatów uczestnicy pod okiem Agnieszki Dziewy zmierzą się z budowaniem choreodramu, opartego na wypracowanej miesiąc wcześniej technice pantomimy. Punktem wyjścia będzie codzienność każdego z nas zestawiona z pragnieniem miłości, chęci wyzwolenia, a może po prostu spotkania i rozmowy. Uczestnicy warsztatów zamienią się w poszukiwaczy tego, co dla nich najważniejsze.

W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się tworzyć sceny grupowe i indywidualne oparte na emocjach i zadaniach aktorskich, a także poszerzą warsztat aktora-mima o pracę z rekwizytem. Podsumowaniem lutowych spotkań będzie pokaz wspólnie wypracowanego choreodramu.

Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i czwartki, w godz. 17:00-19:00, w sali prób Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

GRUPA OTWARTA  warsztaty teatralne dla młodzieży, dorosłych i seniorów, podczas których uczestnicy poznają technikę pantomimy i pracują nad warsztatem aktorskim z uwzględnieniem specyfiki teatru ruchu. Autorski program zajęć, opracowany przez pedagogów i aktorów wrocławskiej pantomimy, daje możliwość zapoznania się z różnymi formami pantomimy, w tym szczególnie pantomimy zespołowej ukształtowanej przez Henryka Tomaszewskiego. W programie warsztatów znajdują się zarówno zajęcia z techniki, podczas których uczestnicy poznają elementarne zasady pantomimy (m.in. kontrapunkt, tok, iluzję czy identyfikację), jak i zajęcia aktorskie skupiające się na indywidualnej i zespołowej pracy nad scenami i etiudami.

Warsztaty odbywają się w miesięcznych i dwumiesięcznych blokach. Pod opieką reżyserską zespołu aktorskiego WTP grupa ma za zadanie przygotować pokaz powarsztatowy lub przedstawienie teatralne.

UWAGA! Na każdy kolejny cykl warsztatowy pod opieką nowego pedagoga obowiązują nowe zapisy.

Najbliższe zajęcia*:

październik 2018 – Agnieszka Kulińska

listopad 2018 – Izabela Cześniewicz

grudzień 2018 – Paulina Jóźwin

styczeń, luty 2019 – Agnieszka Dziewa i Krzysztof Szczepańczyk

marzec, kwiecień 2019 – Mateusz Kowalski

maj 2019 – Monika Rostecka

*Teatr zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zajęć.

Udział w zajęciach Grupy Otwartej jest bezpłatny.

Prowadzący zajęcia w poprzednich edycjach:

październik 2016 – Krzysztof Szczepańczyk

listopad 2016 – Izabela Cześniewicz

grudzień 2016 – Zbigniew Koźmiński

styczeń 2017 – Monika Rostecka

luty 2017 – Paulina Jóźwin

marzec 2017 – Jan Kochanowski

kwiecień 2017 – Agnieszka Charkot

maj 2017 – Maria Grzegorowska

czerwiec 2017 – Mateusz Kowalski

październik 2017 – Agnieszka Kulińska

listopad 2017 – Artur Borkowski

grudzień 2017 – Izabela Cześniewicz

styczeń 2018 – Zbigniew Koźmiński

luty 2018 – Izabela Cześniewicz

marzec 2018 – Krzysztof Szczepańczyk

kwiecień 2018 – Monika Rostecka

maj 2018 – Agnieszka Dziewa

czerwiec 2018 – Agnieszka Charkot

 

ARCHIWUM WARSZTATÓW

październik 2018_GO z Agnieszką Kulińską

GRUPA OTWARTA jest częścią projektu edukacyjnego WTP pn. „Akcja: EDUKACJA”  i dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Budżetu Województwa Dolnośląskiego.