Grupa otwarta


 
 

Ruszają zapisy na październik i listopad!

Październikowe i listopadowe zajęcia w Grupie Otwartej poprowadzą Artur Borkowski i Janek Kochanowski.

W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy chętni, czyli osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki
w technice pantomimy, jak i tych, którzy mają za sobą doświadczenia teatralne.

Artur Borkowski i Janek Kochanowski zapraszają do poszukiwania nowych historii, odrzucania przyzwyczajeń i wyobrażeń o własnej osobie. Praca przebiegała będzie dwutorowo, osobno z każdym prowadzących. W końcowej fazie projektu efekty obu ścieżek zostaną połączone.

Uwaga! Zajęcia październikowe i listopadowe tworzą jeden blok edukacyjny. Nie ma możliwości zapisania się na tylko na jeden miesiąc.

 

Janek Kochanowski o swoim bloku zajęć:

Pozwalam sobie, jako artysta, nieustannie wątpić i zadawać trudne pytania w sztuce, na które najczęściej nie znajduję odpowiedzi. Ten właśnie proces najbardziej mnie interesuje.

Akcję warsztatową roboczo zatytułowałem „Nie jestem robotem”, co sugeruje: popełniam błędy i na ich kruchym gruncie konstruuję ludzką opowieść. Pokuszę się, zaprosić uczestników do uwolnienia swobodnej kreacji scenicznej w interpretacji tego otwartego tematu.

Nie ma gotowej recepty i metody. Są jedynie ludzkie niedoskonałości i pogubienie. Scenariusz piszemy sami, uwikłani w pułapki namiętności, natręctw dziecinnych wspomnień i  ich konsekwencji w dorosłości. Dziwnych zachowań-ucieczek przed społecznym „sformatowaniem”. To niemalże dadaistyczny bunt, jako próba umknięcia rozpędzonemu światu, ale nie gubiąc zanikającej umiejętności wyrażania emocji przez ludzi i ich dialogu poprzez nie.

Ta fascynująca materia posłuży jako budulec zadań scenicznych, a instrumentem, którym postaramy się to wyrazić, będzie nasze ciało, wzbogacone rzemieślniczymi wskazówkami aktora i aktora mima.

 

Artur Borkowski

„Pakiet przeżyć”
Przyjmijmy, że ja jest historią, w która muszę/lubię wierzyć. Historią aktualizowaną codziennie.
A co stanie się, gdy przestaniemy ją opowiadać i pozwolimy sobie Coś przeżyć?

Podczas zajęć, za pomocą pantomimy i zwykłej ekspresji ruchowej, stworzymy pakiet elementarnych przeżyć; generujących energię emocji i mobilizujących do wspólnego bycia.
Odtworzymy te przeżycia bezpośrednio bez rekwizytów i obrazków zapis wrażeń swoich lub nabytych. Utrwalimy je w ruchu, udostępnisz i śmiało pobierzemy je również od innych.

W indywidualnych i zbiorowych zadaniach aktorskich zajmiemy się identyfikacją z miejscem, zjawiskiem i stanem. Doświadczymy przepływu i wzajemnego odziaływania w grupie i przestrzeni.

 

Warsztaty odbywać się będą w poniedziałki i czwartki, w godz. 17:00-19:00 w sali prób Wrocławskiego Teatru Pantomimy (al. Dębowa 16).

Informacje i zapisy: pio.soroka@gmail.com

Decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc jest ograniczona.

 

GRUPA OTWARTA  warsztaty teatralne dla młodzieży, dorosłych i seniorów, podczas których uczestnicy poznają technikę pantomimy i pracują nad warsztatem aktorskim z uwzględnieniem specyfiki teatru ruchu. Autorski program zajęć, opracowany przez pedagogów i aktorów wrocławskiej pantomimy, daje możliwość zapoznania się z różnymi formami pantomimy, w tym szczególnie pantomimy zespołowej ukształtowanej przez Henryka Tomaszewskiego. W programie warsztatów znajdują się zarówno zajęcia z techniki, podczas których uczestnicy poznają elementarne zasady pantomimy (m.in. kontrapunkt, tok, iluzję czy identyfikację), jak i zajęcia aktorskie skupiające się na indywidualnej i zespołowej pracy nad scenami i etiudami.

Warsztaty odbywają się w miesięcznych i dwumiesięcznych blokach. Pod opieką reżyserską zespołu aktorskiego WTP grupa ma za zadanie przygotować pokaz powarsztatowy lub przedstawienie teatralne.

UWAGA! Na każdy kolejny cykl warsztatowy pod opieką nowego pedagoga obowiązują nowe zapisy.

Najbliższe zajęcia*:

październik 2018 – Agnieszka Kulińska

listopad 2018 – Izabela Cześniewicz

grudzień 2018 – Paulina Jóźwin

styczeń, luty 2019 – Agnieszka Dziewa i Krzysztof Szczepańczyk

marzec, kwiecień 2019 – Mateusz Kowalski

maj 2019 – Monika Rostecka

czerwiec 2019 – Zbigniew Koźmiński

*Teatr zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zajęć.

Udział w zajęciach Grupy Otwartej jest bezpłatny.

Prowadzący zajęcia w poprzednich edycjach:

październik 2016 – Krzysztof Szczepańczyk

listopad 2016 – Izabela Cześniewicz

grudzień 2016 – Zbigniew Koźmiński

styczeń 2017 – Monika Rostecka

luty 2017 – Paulina Jóźwin

marzec 2017 – Jan Kochanowski

kwiecień 2017 – Agnieszka Charkot

maj 2017 – Maria Grzegorowska

czerwiec 2017 – Mateusz Kowalski

październik 2017 – Agnieszka Kulińska

listopad 2017 – Artur Borkowski

grudzień 2017 – Izabela Cześniewicz

styczeń 2018 – Zbigniew Koźmiński

luty 2018 – Izabela Cześniewicz

marzec 2018 – Krzysztof Szczepańczyk

kwiecień 2018 – Monika Rostecka

maj 2018 – Agnieszka Dziewa

czerwiec 2018 – Agnieszka Charkot

 

ARCHIWUM WARSZTATÓW

październik 2018_GO z Agnieszką Kulińską

GRUPA OTWARTA jest częścią projektu edukacyjnego WTP pn. „Akcja: EDUKACJA”  i dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Budżetu Województwa Dolnośląskiego.